Čierne diery môžu od seba vystreľovať prúdy hmoty a vedcom sa ich podarilo zachytiť

Ďalší výnimočný objav od tímu, ktorý nám priniesol prvú fotku čiernej diery

čierna diera
Zdroj: NASA

Pred rokom sme sa vďaka celosvetovej spolupráci dočkali prvej priamej fotografie čiernej diery. Tím stojaci za projektom EHT dokázal niečo, čo sa pokladalo za nemožné a dnes sa ku nám dostáva ďalší úžasný záber. Ide o prúd hmoty, násilne vystrelený zo supermasívnej čiernej diery. Upozorňuje na to portál sciencealert.com

Tá sídli v srdci kvazaru, 5-miliárd svetelných rokov od nás. Ide o extrémne svietivý kvazar s názvom 3C 279. Kvazary sa považujú za najjasnejšie objekty v celom vesmíre. Ide o kolosálne čierne diery, ktoré vyžarujú intenzívnu dávku radiácie. Tá vyžaruje počas padania hmoty z akrečného disku za horizont udalostí.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Najnovšie dáta prichádzajú z rovnakého pozorovania, ktoré nám prinieslo aj historicky prvú fotografiu čiernej diery. 3C 279 bol jedným zo štyroch sekundárnych objektov, ktorý EHT pozorovali. Už teraz vieme, že keď hmota padá do supermasívnej čiernej diery, časť materiálu je akcelerovaná takmer na rýchlosť svetla. Ako výsledok, čierna diera produkuje relativistické prúdy rýchlo cestujúcich častíc.

Záhadné čierne diery

Je to práve jeden z týchto prúdov, ktoré sa podarilo tímu EHT detailne zachytiť. Prúdy stopujú až ku akrečnému disku čiernej diery v galaxii 3C 279. Hoci sa nám môžu zdať zábery rozmazané, vedcom poskytujú ohromné množstvo dát.

Napríklad zistili, že hoci by mal byť prúd hmoty rovný, na začiatku sa mierne ohýba. Pretože pozorovania trvali niekoľko dní, vedci dokázali zaznamenať zmeny v jave, ktorý bol doteraz predpovedaný len v simuláciách. Pozorovali totiž rotáciu akrečného disku a trhanie hmoty počas toho, ako padá dovnútra čiernej diery.

Galaxia 3C 279 bola vybraná preto, lebo z ponúkaných kandidátov obsahovala najväčší zdroj emisií gamma lúčov. Ide o najväčší zdroj gamma lúčov, aký mohli vedci pozorovať. Okrem toho je galaxia aj blazarom, čo znamená že obsahuje lúč svetla, ktorý je vystrelený do medzgalaktického priestoru. Našťastie bol tento lúč svetla otočený na nás.

V oblasti čiernych dier ide o výnimočné objavy, ktoré sa v tejto dobe bohužiaľ spoliehajú najmä na simulácie a pozorovania s nízkym rozlíšením. Existuje toho ešte veľa, čo o týchto galaktických monštrách nevieme, napríklad ako tieto objekty fungujú a čo spôsobuje záhadné prúdy hmoty.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre