Čierna diera v našej sústave? Čo by sa stalo, keby sa zrazila so Zemou?

Čierne diery sa môžu túlať vesmírom, no spolu s nimi prichádzajú aj problémy.

Koľko čiernych dier sa vo vesmíre nachádza?
Zdroj: Unsplash(Aman Pal)

Vo vesmíre existujú objekty, v ktorých prestávajú platiť zákony fyziky, ako ich poznáme. Sú to čierne diery, jedny z najzáhadnejších objektov vo vesmíre. Ich gravitačná sila je tak veľká, že im neunikne ani svetlo – najrýchlejšia vec vo vesmíre.

Čierne diery sa môžu nachádzať v binárnych sústavách, spolu s ďalšou hviezdou, v jadrách galaxií, ako supermasívne čierne diery, ale môžu aj voľne poletovať vesmírom, ako nomádi, ktorí zničia všetko, čo sa im postaví do cesty. Čierne diery pohltia všetko, čo sa dostane príliš blízko a ostane uväznené v ich obrovskom gravitačnom poli. Je jedno, či ide o planétu, hviezdu, alebo celé sústavy. Čo by sa ale stalo, ak by do tej našej vletela čierna diera?

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

YouTube kanál JASA tvrdí, že takéto stretnutie by sa takmer určite skončilo katastrofou. Ak by do Slnečnej sústavy vletela čierna diera, naše planéty by ťahala väčšou gravitačnou silou, ako Slnko. To by znamenalo narušenie rovnováhy medzi planétami a Slnkom a rozpad sústavy. Ak by sa dostala blízko k planéte Jupiter, dokázala by odtrhnúť jeho mesiace.

Katastrofický scenár

Prelet čiernej diery by vychýlil každú planétu z jej obežnej dráhy a existuje veľká šanca, že by sa niektoré z nich zrazili. Ak by sa čierna diera dostala blízko k našej planéte, so sebou by niesla všetky asteroidy, ktoré by cestou svojou gravitáciou zachytila. Ak by sa dostala do dostatočnej blízkosti, ako prvé by vysala našu atmosféru a potom by začala „vytrhávať“ kusy Zeme.

Všetko ale záleží na tom, po akej dráhe by sa čierna diera pohybovala. Ak by napríklad prešla priamo stredom Zeme, prešla by ako horúci nôž maslom. Všetko, čo by preťalo dráhu horizontu udalostí, regiónu, spoza ktorého nič neunikne, by bolo navždy stratené v čiernej diere. Keď by čierna diera preletela jadrom našej planéty, vyšla by na druhej strane, no existuje možnosť, že by ju gravitácia našej planéty vtiahla späť do jadra.

V tom prípade by sa čierna diera usídlila v strede našej planéty a pomaly by ju pohltila zvnútra. Čo by sme ale videli počas toho, ako by sa to dialo? Čierna diera, ktorá by sa teraz nachádzala pod nami by zakrivila svetlo, ktoré by sa nachádzalo okolo nás. Ak by Zem zmizla v sekunde, pociťovali by sme stav beztiaže a začali padať do centra černej diery. Čím bližšie by sme boli pri singularite, tým väčše slapové sily by na nás pôsobili. Nohy by boli ťahané dole vyššou silou, ako hlava, čo by viedlo ku špagetifikácii.

Naše telo by sa začalo postupne naťahovať, dokým by neprasklo. To by pokračovalo dovtedy, kým by sa z nás nestal len prúd atómov.

„Dobrou“ správou ale je, že čierne diery, ktoré putujú vesmírom, cestujú príliš rýchlo na to, aby ich naša planéta pritiahla naspäť. V tomto prípade je pravdepodobnejšie, že by len prešla naskrz našou Zemou a pokračovala ďalej vo svojej púti.

Aj keď to znie hrozne, niet sa čoho báť. Aj keď vedci priznávajú, že vo vesmíre môže existovať veľa nomádskych čiernych dier, kolízie s inými objektmi nie sú vôbec bežné. Vedci skúšali vytvoriť simuláciu, v ktorej galaxiu doslova zaplnili čiernymi dierami, no aj v tomto prípade došlo k zrážke len raz za miliardu rokov.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre