SpravodajstvoVeda a výskum

Čierna diera namiesto hviezdy? Dvojica vedcov tvrdí, že život sa prispôsobí aj extrémnym podmienkam

Nedávno potvrdili japonskí vedci vznik nových planét v akrečnom disku čiernych dier.

Astronómovia teoretizujú, že v bezpečnej zóne okolo čiernej diery by sa mohli nachádzať tisíce planét, ktoré boli zachytené jej gravitačným ťahom. Avi Loeb z Harvardu a Jeremy Schnittman z NASA sa vyjadrili, že na obežnej dráhe okolo čiernej diery by mohli existovať „vodné svety,“ ktoré sme mali možnosť vidieť aj vo vedecko-fantastickom filme, Interstellar, píše portál Daily Galaxy.

„Čierne diery sú perfektné makroskopické objekty vo vesmíre. Ich konštrukcia a základné koncepty sa točia len okolo priestoru a času,“ hovorí astrofyzik a výherca Nobelovej ceny, Subrahmanyan Chandrasekhar.

Zároveň vedci teoretizujú o možnosti existencie života okolo čiernych dier. Podľa nich je možné, že by na povrchu planét, obiehajúcich čierne diery, mohla existovať extrémna forma života. Opierajú sa o výskumy z roku 1990, v ktorých sa dokázala existencia planét okolo pulzarov. Pulzary sú neutrónové hviezdy s obrovským magnetickým poľom. Podľa vedcov by mali čierne diery menší dopad na prostredie planéty, než pulzary.

Podľa Loeba by jedinou nevýhodou života pri čiernej diere bolo teplo, ktoré vzniká naberaním hmoty do akrečného disku. Neobývané planéty môžu obiehať čiernu dieru a u nás na Zemi máme isté formy organizmov, ktoré sa prispôsobili extrémnym podmienkam. Loeb tvrdí, že je možné, aby sa život prispôsobil aj podmienkam v blízkosti čiernej diery.

Nedávno prišiel Keiichi Wada s teóriou, že môže v akrečnom disku čiernej diery dôjsť ku zrodu nových planét. Tie by sa vytvárali v bezpečnej zóne, desiatky kilometrov od horizontu udalostí. Podľa ich výpočtov by sa vo vzdialenosti 10 svetelných rokov mohla zrodiť planéta, ktorá by bola až desaťnásobne hmotnejšia než Zem. Výpočty astronóma Eiichira Kokuba ukázali desaťtisíce takýchto planét, na obežnej dráhe okolo čiernej diery. Japonskí astronómovia tvrdia, že vznik planét v akrečnom disku je podobný, ako vznik planét z protoplanetárneho disku okolo hviezdy.

 

Prihláste sa do odberu tých najnovších informácií a správ z portálu VoSveteIt.sk

Odoslaním e-mailu dávate súhlas s podmienkami ochrany súkromia. Nezabudnite odber potvrdiť ešte v e-maile, ktorý Vám bude doručený

Mohlo by Vás zaujímať

Tagy
Close
Close
Pracovné ponuky