HuaweiSpravodajstvo

Cieľom Huaweiu je „prežiť“, hovorí jeden z riaditeľov spoločnosti. Čo sa schováva za týmito slovami?

Dôvodom sú obmedzenia spojené so sankciami, ktorým musí spoločnosť aktuálne čeliť

Huawei je výrobcom smartfónov, ktorý bezpochyby patrí medzi obľúbené voľby z pohľadu spotrebiteľov. Dôvodom sú kvalitné zariadenia, obzvlášť v prípade kamier, ktoré vyčnievajú nad konkurenciou, a vo väčšine prípadov aj priaznivá cena. V súčasnosti však celí viacerým výzvam, ktoré si spoločnosť rok dozadu, či 2, nevedela ani predstaviť.

„Našim cieľom je prežiť“

Spravodajský portál cnn.com poukazuje na slová jedného z rotujúcich riaditeľov spoločnosti, Guo Ping-a, ktorý povedal niekoľko slov v spojitosti s nadchádzajúcimi cieľmi spoločnosti. Vyzdvihol však to, že ich hlavným cieľom je prežiť.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

„Huawei je v dnešnej dobe v zložitej situácii. Neustála agresia vlády USA nás dostala pod značný tlak,“ uviedol rotujúci výkonný riaditeľ spoločnosti Guo Ping, ktorý ďalej dodal: „Práve teraz je našim hlavným cieľom prežitie,“.

Ping ďalej v rámci rozhovoru dodal, že aktuálne obmedzenia sú pre spoločnosť veľkými výzvami, s ktorými sa musia popasovať, ak chcú prežiť na trhu so smartfónmi.

„USA na nás neustále útočí a posledné obmedzenia predstavujú pre naše budúce operácie veľké výzvy,“ uviedol Guo novinárom.

Čo stojí za jeho slovami?

Minulý rok, po zavedení prvých sankcií zo strany USA, to vyzeralo tak, že si spoločnosť so sankciami hravo poradí. Tak sa aj v princípe stalo. Najväčším obmedzením bolo to, že spoločnosti Huawei bolo zakázané obchodovať s americkými firmami  bez toho, aby im to odobrila vláda. Najväčší dopad to malo v spojitosti s operačným systémom a Mobilnými službami Google. Huawei si hravo poradil, priniesol vlastné riešenie v podobe Mobilných služieb Huawei, pomocou ktorého postupne nahrádza absentujúce aplikácie spoločnosti Google. Spoločnosť Huawei dokonca začala „vystrkovať rožky“ vlastným operačným systémom HarmonyOS, ktorý mimochodom bude sprístupnený pre prvé zariadenia už v úvode budúceho roka. Okrem iného bude dostupný pre všetky zariadenia bežiace s nadstavbou EMUI 11 alebo novšou.

HarmonyOS
Zdroj: Youtube (XEETECHCARE)

Zlom v celej kauze v neprospech Huawei nastal v máji tohto roka, kedy došlo k sprísneniu sankcií aj na neamerické firmy, ktoré vyrábajú svoje produkty americkými technológiami. Dôvodom je, že zatiaľ čo software bola spoločnosť schopná vyriešiť v rámci svojich kapacít, tak hardware už nie je, hoci si spoločnosť svoje procesory navrhuje sama. Nie je ich totiž schopná vyrobiť. V súčasnosti existuje málo firiem, ktoré by dokázali pokryť nie len dopyt zo strany spoločnosti Huawei, ale hlavne vyrobiť tak zložité a výkonné procesory. Rozšírením sankcií tak došlo k odrezaniu Huaweiu od dodávateľov procesorov a ďalších komponentov. Čo sa týka ďalších komponentov, tak tie sú vcelku „ľahko“ nahraditeľnými, ale procesory nie. Od 15. septembra spoločnosť Huawei nemôže odoberať procesory od TSMC. Ide o spoločnosť, ktorá dodávala gro procesorov pre smartfóny spoločnosti.

Aké má Huawei vyhliadky do budúcnosti?

Dnes nevieme s istotou povedať, ako sa celá situácia vyvŕbi. Môžeme len hádať. Dokonca sa objavili aj správy, že Huawei by mohol opustiť trh so smartfónmi. Ide však o nepravdepodobný scenár. Niektorí analytici odhadujú významný pokles výrobnej kapacity spoločnosti. Posledné špekulácie dokonca hovorili len o výrobnej kapacite 50 miliónov  smartfónov v budúcom roku. Išlo by o pokles na úrovni o viac ako 70%  v porovnaní s očakávanými predajmi v tomto roku. Informácia má údajne pochádzať priamo od Huawei, ktorá zdieľala túto správu so subdodávateľmi spoločnosti.

V každom prípade, bolo by naivné myslieť si, že Huawei nič nerobí a sedí so „založenými rukami“. Je možné, že spoločnosť má v rukáve ešte žolíka, prípadne na ňom intenzívne pracuje.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close