Chrome dostáva funkciu, ktorá vám pomôže lepšie identifikovať potenciálne nebezpečné rozšírenia

Google prehliadačom Chrome vo verzii 91 vylepšuje technológiu rozpoznávania potenciálne škodlivých a nebezpečných rozšírení.

Google Chrome
Zdroj: Wikimedia.com, úprava Vosveteit.sk

Externý software môže vo všeobecnosti spraviť neplechu v našich zariadeniach. Častokrát je pritom problémom, že sa schováva za logá známych spoločností, alebo sľubuje rôzne pokročilé funkcie. V dôsledku toho si ho v nevedomosti nainštalujeme do svojich zariadení. V súčasnosti Google Chrome, ale aj ďalšie internetové prehliadače, ponúkajú takzvané rozšírenia. Ide o externý software vyvíjaný najmä tretími stranami, ktorý rozširuje funkcie prehliadača. V mnohých prípadoch ide o užitočné nástroje, ktoré dokážu zefektívniť prácu s prehliadačom. Druhým dychom však treba dodať, že nie je tomu vždy tak.

Inštalácia rozšírení pre Chrome bude bezpečnejšou

Google najnovšie prostredníctvom svojho blogu oznamuje, že zavádza užitočnú funkciu do prehliadača Chrome, ktorá by mala dopomôcť v identifikácii potenciálne nebezpečných rozšírení.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

„Milióny ľudí sa každý deň spoliehajú na rozšírenia pre Chrome, ktoré im pomáhajú zvýšiť produktivitu, ušetriť peniaze, nakupovať alebo jednoducho vylepšiť prehliadač. Preto je pre nás dôležité neustále zlepšovať bezpečnosť rozšírení publikovaných v Internetovom obchode Chrome.“ píše Google v publikovanom blogu.

Google v rámci blogu píše, že len v roku 2020 (vďaka technológii Google Safe Browsing) vrástol počet škodlivých rozšírení, ktoré Chrome zakázal inštalovať o 81%. Spoločnosti sa to podarilo v minulosti dosiahnuť vďaka väčšej transparentnosti ohľadne oprávnení rozšírení.

Chrome_upozornenie na potencialne nebezpecne rozsirenie
Zdroj: Google

Najnovšie spoločnosť upozorňuje na to, že vylepšuje ochranný mechanizmus pred týmto typom softwaru, ktorý môže byť potenciálne nebezpečným.

„Dialógové okno vás bude informovať, že rozšírenie, ktoré sa chystáte nainštalovať, nie je súčasťou zoznamu rozšírení, ktoré sú systémom Enhanced Safe Browsing vyhodnotené ako dôveryhodné.“ píše Google v publikovanom blogu.

Google hovorí, že na to, aby sa stalo rozšírenie dôveryhodným, tak musí dodržiavať pravidlá programu pre vývojárov internetového obchodu Chrome. Samotný proces skenovania potenciálne nebezpečných rozšírení bude prebiehať tak, že po jeho stiahnutí, avšak ešte pred nainštalovaním, systém ho pomocou metadát vyhodnotí a v prípade možného rizika, bude používateľa informovať o potenciálnej hrozbe.

Nová vylepšená funkcia ochrany pred potenciálne nebezpečnými rozšíreniami je distribuovanou spolu s verziou prehliadača Chrome 91.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre