Spravodajstvo

Chrome by mohol v dohľadnej budúcnosti spotrebovávať výrazne menej energie ako je tomu v súčasnosti

Tajomstvo úspechu tkvie v obmedzení aktivity kariet bežiacich na pozadí

Chrome by mohol už čoskoro spotrebovávať výrazne menej energie, ako je tomu v súčasnosti. Na tému upozorňuje portál thewindowsclub.com, ktorý poukazuje na niekoľko zmien vo vývojárskej verzii prehliadača 86.

Google chce zredukovať činnosti kariet, ktoré nie sú aktívnymi

Funkcia, na ktorú portál upozorňuje vo svojej podstate robí to, že obmedzuje aktivitu jednotlivých kariet bežiacich na pozadí. Google to chce docieliť prostredníctvom toho, že zredukuje počet prebudení javascriptu na 1-krát v priebehu jednej minútu pre karty, ktoré nie sú aktivnými. Dôvodom je, že keď karta nie je reálne aktívnou, tak je zbytočné vykonávať niektoré činnosti vrátane monitorovania aktivity používateľov. Napríklad interakcie s reklamami (ku ktorým reálne nedochádza) a podobne. Vykonávanie jednotlivých aktivít na pozadí prehliadača totiž vedie k vyššej spotrebne energie. Z tohto dôvodu sa preto spoločnosť Google rozhodla k testovaniu zníženia počtu prebudení.

„Cieľom spoločnosti Google je znížiť počet prebudení časovača Javascriptu na kartách na pozadí a tým predĺžiť výdrž batérie počítača bez toho, aby došlo k narušeniu užívateľského prostredia. Nebude to mať vplyv na webové stránky alebo aplikácie, ktoré sa spoliehajú na WebSockets alebo dlhé prieskumy verejnej mienky, na príjem správ alebo aktualizácií…“ píše portál thweindowsclub, pre ktorý to potvrdila spoločnosť.

Thweindowsclub ďalej píše, že pri testovaní tejto funkcie bolo možné dosiahnuť úspora energie až na úrovni do 28%. Tu však portál dodáva, že test prebiehal štýlom, že bolo otvorených 36 náhodných kariet, pričom aktívna karta bola prázdnou. Pri teste, kedy na úvodnej karte bolo prehrávané video zo serverov Youtube, úspora energie bola na úrovni 13%. Je to síce menej ako 28%, ale stále ide o významnú úsporu energie.

Táto funkcia sa vzťahuje na prehliadač Google Chrome pre systémy Windows, Mac, Linux, Android a Chrome OS. Zároveň však treba dodať, že v súčasnosti nie je známa informácia, kedy by mohla byť funkciu komerčne dostupnou pre širokú verejnosť.

Prihláste sa do odberu tých najnovších informácií a správ z portálu VoSveteIt.sk

Odoslaním e-mailu dávate súhlas s podmienkami ochrany súkromia. Nezabudnite odber potvrdiť ešte v e-maile, ktorý Vám bude doručený

Mohlo by Vás zaujímať

Tagy

Martin Borko

Technológie ma fascinujú už niekoľko rokov a to hlavne spotrebná elektronika, ktorá nám dokáže častokrát zjednodušiť každodenné fungovanie. Zároveň však nepohrdnem ani futuristickými technológiami a víziami, o ktorých rád aj píšem.
Close
Close