Chcete sa úplne vyhnúť aktualizácii na Windows 11? S týmto nastavením sa „náhodnej“ aktualizácie obávať nemusíte

Novinky v operačnom systéme Windows 11 nemusia byť pre každého. Ako sa teda vyhnúť nečakanej aktualizácii na najnovšiu verziu?

Windows 11 vs Windows 10
Zdroj: YouTube (orbitron)

Najnovší operačný systém Windows 11 od spoločnosti Microsoft nepochybne prináša mnoho vylepšení, nových funkcionalít a aj nový, pre niekoho krajší a uhladenejší dizajn vybraných systémových aplikácií. Novinky však rozhodne nie sú pre každého, pričom aktualizácia na najnovšiu verziu môže pre niektorých používateľov znamenať viac problémov, ako osohu. Aktualizačná stratégia spoločnosti Microsoft je však jasná – dostať Windows 11 medzi najväčšie množstvo používateľov. Častokrát na to spoločnosť využíva nie moc pekné praktiky, ktorými chce spoločnosť zrýchliť adopciu na najnovšiu systémovú verziu. Ak patríte medzi ľudí, ktorí majú z veľkej aktualizácie na Windows 11 skôr strach a nevidia v ňom zatiaľ žiadny zmysel, určite by ste nemali prehliadnuť tento krátky návod (via MSPoweruser.com).

Ako sa vyhnúť nútenej aktualizácii na Windows 11?

V operačnom systéme Windows 10 už dnes existuje funkcia, ktorú určite ocenia všetci ustráchaní používatelia. Ide o tzv. špecifikáciu systémovej verzie, ktorú používateľ systému Windows 10 preferuje. Funkcia s označením TargetReleaseVersion je súčasťou systému už od verzie Windows 10 1803, no doposiaľ o nej príliš veľa používateľov nepočulo. Ako sa teda vyhnúť nečakanej aktualizácii na najnovšiu verziu? Krátky návod nájdete nižšie.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ
  • Stlačte súčasne tlačidlá Windows + R.
  • Do vyhľadávacieho poľa napíšte „regedit“, stlačte tlačidlo OK a povoľte prístup do Registry Editoru.
  • V Registry Editore nájdite zložku Computer-HKEY_LOCAL_MACHINE-SOFTWARE-Policies-Microsoft-Windows-Windows-Update
  • V zložke vytvorte novú hodnotu DWORD (32-bit) s názvom TargetReleaseVersion a nastavte hodnotu na 1.
  • Následne vytvorte ďalšiu hodnotu DWORD (32-bit) s názvom TargetReleaseVersionInfo a hodnotu nastavte na 21H1 (poprípade na inú systémovú verziu).

Čo vlastne dané nastavenie vykonáva?

V krátkosti ide o určenie preferovanej systémovej verzie, ktorú má samotný Windows Update uprednostňovať pred ostatnými systémovými verziami. Vďaka fixnému nastaveniu preferovanej verzie sa tak nemusíte obávať nečakaných aktualizácií na najnovšie systémové verzie, či nebodaj upgrade na operačný systém Windows 10. Zároveň však nikdy nebudete využívať už zastaranú systémovú verziu, keďže Windows Update po 60 dňoch od ukončenia podpory danej verzie ponúkne používateľovi aktualizáciu na novšiu systémovú verziu. Ak si však zvolíte jednu z momentálne najnovších systémových verzií, takýto scenár najbližších pár rokov takmer určite nenastane.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre