BezpečnosťSpravodajstvo

Chcete prehliadať internet anonymne? Toto sú najlepšie tipy ako na to

Viete ako sa skryť na súčasnom webe? Nižšie Vám prinášame tie najlepšie možnosti a triky, ktoré Vás ukryjú pred sledovaním.

Zatiaľ čo kedysi internet býval prístavom súkromia, dnešný online život už zmenil náš pocit z osobnej slobody a anonymity na webe. Obľúbené stránky ako sú  Facebook, Twitter a ďalšie umožňuje ľuďom nazrieť do naších životov ako nikdy predtým. A to nie len sociálne siete, ale aj technologickí giganti nás majú lepšie prečítaných, ako by sme si na prvý pohľad mohli myslieť. téme sa venoval portál techradar.com.

Ostať celkovo anonymný sa nám už pravdepodobne síce nikdy nepodarí, ale existuje pár možností, ako sa aspoň čiastočne skryť a dokonca obmedziť množstvo spamu a reklám, ktorým sme vystavení.

Zvýšte súkromie Vášho prehliadača

Váš prehliadač vie o Vás toho veľa. Ak chcete surfovať anonymne, môžete postupne začať zmenšovať množstvo informácií, ktoré Váš prehliadač o Vás zbiera. V nastaveniach prehliadača si môžete automaticky vypnúť ukladanie hesiel. Okrem toho môžete surfovať v režime inkognito pokiaľ sa bojíte o prihlasovacie údaje na rôznych stránkach.

Zdroj: vlastný

Odporúča sa každých pár týždňov alebo dní vyprázdniť cookies. Osobné údaje ako história webu, heslá, sťahovania a ostatné sú ukladané v cache. Vymazaním cookies pomôžete zmenšiť „digitálnu stopu“ .

Používajte svoj prehliadač anonymne

Existujú rôzne anonymné prehliadače, ktoré pomáhajú udržať Vaše digitálne súkromie. Ako príklad môžeme uviesť Firefox, ktorý prednostne ponúka používateľom ochranu dát. Ghostery vydal webový prehliadač, ktorý automaticky blokuje trackery a podobne.

Bezpečné internetové prehliadače: Vybral sme pre Vás 3, ktoré neumožňujú Vaše sledovanie

Ak chcete ísť ešte ďalej, doplnky ako je napríklad Privacy Badger pozastaviť vybrané sledovacie kódy bežiace na pozadí stránok, ktoré nie sú bežne viditeľné.

Riešením je aj kvalitná VPN

Čokoľvek robíte na webe, môžete byť vystopovaný pomocou Vašej IP adresy, ktorá slúži na komunikáciu so sieťou. Existuje ale viacero aplikácií či služieb, ktoré dokážu skryť polohu pod označením virtuálnej IP na inom mieste. Ide o Virtual privace network (VPN).

Počuli ste už o VPN? Prinášame vám pár tipov, ako ho využiť

Udržujte svoj email súkromný

E-mailová adresa je súčasťou online identity. Mailové služby síce využívajú HTTPS a SSL certifikát, ale napríklad Google sa priznal, že číta\l e-maily pre lepšie zacielenie reklamy.

Škandál! Google vraj umožňuje čítať naše emaily v službe Gmail tretím stranám!

Ak chcete využiť e-mail len na kratky čas za jednorazovou správu, možnosťou je napríklad aj služba GuerillaMail, na ktorej využitie nepotrebujete žiadne extra digitálne zručnosti.

guerrillamail
Zdroj: Vosveteit.sk

Nebojte sa ísť do Dark režimu

Tor je sieťou počítačov po celom svete. Pri povolení vo Vašom prehliadači Tor presmeruje všetkú prevádzku cez túto sieť. Vyzerá to potom tak, ako by ste sa pohybovali minútu po minúte po celej Zemi, vďaka čomu   ste nevystopovateľný.

Prehliadac Tor
Zdroj: Vosveteit.sk

Vyhľadávajte na internet bez ovplyvnenia algoritmov

Jedným z ďalších skvelých nástrojov, ktoré nemonitorujú čo robíme a zároveň ponúkajú relevantné výsledky vyhľadávania, ktoré nie sú ovplyvnené našou históriou patrí služba DuckDuckGo. Jedná sa o alternatívny vyhľadávač ku Google.

duckduckgo_opt
Zdroj: DuckDuckGo

Prihláste sa do odberu tých najnovších informácií a správ z portálu VoSveteIt.sk

Odoslaním e-mailu dávate súhlas s podmienkami ochrany súkromia. Nezabudnite odber potvrdiť ešte v e-maile, ktorý Vám bude doručený

Mohlo by Vás zaujímať

Tagy
Close
Close