TECHNOLÓGIEVeda a výskum

Cestu s ľudskou posádkou na Mars plánuje nielen americká NASA, ale aj SpaceX. Kedy uvidíme na červenej planéte prvého človeka?

Spoločnosť Elona Muska, SpaceX, má oveľa ambicióznejšie plány, ako americká NASA v spojitosti s dosiahnutím Marsu s ľudskou posádkou.

Je len otázkou času, kedy na povrch Marsu zostúpi prvá ľudská noha. Vydať sa na inú planétu je veľká výzva ako pre vedcov, tak aj pre inžinierov, no americká NASA plánuje v  nasledujúcej dekáde čeliť týmto výzvam. Zaujímavosťou je, že spoločnosť SpaceX pod vedením Elona Muska taktiež plánuje červenú planétu navštíviť. Jeho plány sú ambicióznejšie, keďže hovorí už aj o  prvej kolónii.

Sú jeho plány unáhlené?

Musk je vizionárom modernej doby a  nie je tajomstvom, že navštíviť inú planétu je jeho veľkým snom. Na stránke spoločnosti SpaceX sa ako o  prvom dátume misie na Mars spomína rok 2022. Jedná sa o misiu, ktorá by mala na planétu priniesť zásoby a založiť infraštruktúru pre energie, ťažbu a podporu života. Ďalšia misia je naplánovaná na rok 2024. Tá už bude s  ľudskou posádkou a  jej úlohou bude postaviť palivovú nádrž a pripraviť planétu na ďalšie návštevy ľudí. Rakety použité na tieto počiatočné misie majú slúžiť ako základy pre prvú marťanskú základňu, ktorá by sa neskôr pretavila do prosperujúcej kolónie.

Presne na tieto účely navrhol raketu Starship. Jedná sa o najsilnejšiu raketu, aká kedy bola postavená. Dopraviť má ľudí na obežnú dráhu Zeme, Mesiaca a dokonca aj na Mars. Svoj prvý skúšobný let má raketa Starship naplánovaný na rok 2020.

Vieme, že NASA má v  pláne poslať v roku 2020 na Mars ďalšieho robota, ktorého úlohou bude preskúmať dávnu obývateľnosť tejto planéty ako aj zbierať údaje, ktoré sú kľúčové pre prvý let s  posádkou. K tomu kedy presne poletia a ako by mal let vyzerať sa zatiaľ americká vesmírna spoločnosť nevyjadruje. Direktíva o vesmíre, ktorú podpísal prezident Donald Trump v decembri 2017, dáva nariadenie, aby NASA uskutočnili prvú misiu s posádkou najneskôr  do roku 2033.

Môžeme len hádať, komu sa podarí dostať sa na povrch Marsu skôr, či to bude nezastaviteľný Elon Musk, ktorý už intenzívne pracuje aj na prototype novej rakety, alebo to bude americká NASA. Nie je vylúčené že prvotné miesto získa niekto iný z  týchto dvoch spomenutých lídrov, avšak zatiaľ majú najväčšie šance, že sa im takýto počin úspešne podarí.

Prihláste sa do odberu tých najnovších informácií a správ z portálu VoSveteIt.sk

Odoslaním e-mailu dávate súhlas s podmienkami ochrany súkromia. Nezabudnite odber potvrdiť ešte v e-maile, ktorý Vám bude doručený

Mohlo by Vás zaujímať

Tagy
Close
Close