Cesta na Mars nie je jednoduchá: S týmito problémami sa musia agentúry popasovať

NASA a SpaceX plánujú v blízkej budúcnosti navštíviť červenú planétu. Na čo si musia dať pozor?

SpaceX raketa
Zdroj: Youtube (SpaceX)

Ak chceme dostať ľudí na povrch Marsu a následne aj bezpečne domov, čaká nás ešte poriadny kus roboty, píše portál Phys.org.

NASA a spoločnosť SpaceX sú dvaja hráči, ktorí sa v blízkej budúcnosti plánujú pozrieť na červenú planétu. V súčasnosti vidíme, ako spolupracujú pri misiách na Medzinárodnú vesmírnu stanicu, avšak ak sa pozrieme ďalej, ich plány sa diametrálne líšia.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Najväčším problémom je otázka nákladu. Vesmírna raketa musí počítať s astronautmi, palivom, zásobami a mnohým ďalším, ak má byť misia úspešná. Aj v súčasnosti sa náklad vesmírnych rakiet starostlivo váži. Môžu totiž odniesť len malé percento svojej váhy. Raketa Saturn V, ktorá vyniesla misiu Apollo 11 vážila 3-tisíc ton.

Ak by sme chceli prepraviť náklad na obežnú dráhu Zeme, Saturn V by dokázala vyniesť len 140 ton, čo je 5% váhy rakety. Ak by sme chceli ísť na Mesiac, táto váha pôjde dolu. V prípade cesty na našu prirodzenú družicu by Saturn V vyniesol len 50 ton, alebo inak 2% svojej váhy.

Otázka paliva, času a návratu domov

Každý manéver vo vesmíre stojí palivo, ktoré si musí raketa so sebou zobrať a palivo niečo váži. Plán spoločnosti SpaceX počíta s možnosťou doplnenia paliva na obežnej dráhe Zeme. Plánujú to pomocou separátneho tankera, ktorý by sa na obežnú dráhu dostal pred štartom rakety. V tomto prípade by si mohla raketa so sebou zobrať viac paliva.

Ďalším problémom je čas. Vesmírne sondy využívajú komplexné manévre, ktoré im umožnia nabrať rýchlosť a dostať sa do cieľa. Problémom je, že tieto manévre môžu trvať niekoľko rokov. V prípade ľudskej posádky toto nepripadá do úvahy.

Najšetrnejším manévrom, z hľadiska paliva je Hohmannova trajektória, ktorá je možné len za dva roky. Astronautom by však zabralo 259 dní, kým by sa dostali na Mars. SpaceX tvrdí, že sa to dá rýchlejšie, už za 6-mesiacov. Takýto manéver by však stál raketu viac paliva.

Ak by sa posádka dostala na Mars, problémy by sa neskončili, čakalo by ich pristávanie. V prípade pristávania na Zemi sa môže raketa spoľahnúť na odpor vzduchu, ktorý ju spomalí. Atmosféra na Marse je ale stonásobne tenšia, ako u nás na Zemi. Preto budú musieť astronauti potrebovať asistenciu.

Návrat na Zem by bol ďalším orieškom, ktorý treba rozlúsknuť. Raketa, vracajúca sa na Zem by sa mohla pohybovať rýchlosťou okolo 54-tisíc km/h. Mohli by ešte pred vstupom do atmosféry spomaliť, no to by stálo ešte viac paliva. Ak by však napálili priamo do atmosféry, tá by spomalila za nich. Problémom by bolo preťaženie, alebo zvýšená teplota.

Misia na Mars rozhodne nie je jednoduchá záležitosť, no vesmírne agentúry sa pomaly posúvajú dopredu. Dôležitá je však starostlivá príprava a nepodceňovanie faktorov, ktoré sa môžu počas misie vyskytovať.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre