Zaujímavosti

CEO WhatsAppu odchádza po nezhode s Facebookom. Nesúhlasí so slabším šifrovaním konverzácií a údajov

História populárnej chatovacej aplikácie WhatsApp sa začala písať ešte v roku 2009. Brian Acton a Jan Koum sa spoločnými silami pustili do veľkej investície a začali pracovať na aplikácií WhatsApp. Aplikácia si behom pár mesiacov našla priaznivcov po celom svete a začala vykazovať miliónové obraty. V roku 2014 sa začalo špekulovať o tom, že spoločnosť prejde pod krídla obrovského Facebooku. Hodnota WhatsAppu bola vtedy odhadovaná na 1,5 miliardy dolárov, no Facebook za neho spoločne so svojimi partnermi dal až 19 miliárd. WhatsApp šiel následne ohromne rýchlo dopredu, zvýšil počet svojich používateľov a aj svoje zisky. V roku 2017 ohlásil svoj odchod zo spoločnosti Brian Acton,ktorý následne založil svoju vlastnú nadáciu. Jan Koum naďalej zostal vo funkcií a pokračoval ako generálny riaditeľ WhatsAppu, no po viac ako 9 rokoch aj on opustí svoju  spoločnosť. Za jeho odchodom stojí hlavne nezhoda s Facebookom.

Nezhody sa týkajú slabého šifrovania konverzácií a údajov

WhatsApp si pred pár rokmi začal uvedomovať bezpečnosť svojich používateľov a práve preto zaviedol celkom silné šifrovanie všetkých údajov a konverzácií. Keďže je už nejaký ten rok súčasťou Facebooku, musí sa ale podriadiť jeho nariadeniam. Práve Facebook si v poslednej dobe presadil o čosi slabšie šifrovanie, aby mohol zbierať údaje o svojich používateľov, ktoré následne môže predávať spoločnostiam za nemalé peniaze. Zozbierané údaje sú následne použité pri zacieľovaní reklám, čo pre nás nie je žiadna novinka. Práve tieto praktiky sa ale samotnému zakladateľovi WhatsAppu nepozdávajú a je to jeden z hlavných dôvodov, prečo sa rozhodol opustiť svoju spoločnosť po toľkých rokoch.

Jan Koum o svojom odchode informoval verejnosť prostredníctvom Facebooku

„Už to bolo skoro desať rokov, čo sme s Brianom Actonom začali WhatsApp, a bola to úžasná cesta s najlepšími ľuďmi. Ale je čas aby som pokračoval ďalej. Bolo mi cťou pracovať s tak neuveriteľne malým tímom a na vlastné oči vidieť, ako obrovské množstvo sústredenia sa a práce môže vytvoriť aplikáciu, ktorú používajú ľudia po celom svete. „

Pod Facebookovým príspevkom sa mu poďakovali Mark Zuckerberg a aj Sheryl Sandbergm. Obaja sa Koumovi poďakovali za jeho celoročnú prácu, ktorú vykonal pri budovaní WhatsAppu.

Zdroj: neowin.net, úvodný obrázok (Youtube)

Tagy

Pridaj komentár

Close
Close