APLIKÁCIE A HRYSpravodajstvo

CEO Sony reaguje na zaradenia nekontrolovateľného hranie hier medzi závislosti

V priebehu pondelka sme Vám priniesli report o tom, že Svetová zdravotnícka organizácia (ďalej už len ako WHO) prijala 11. úpravu dokumentu ICD. V rámci nej bolo rozobratých viacero problematík, avšak jedna z nich vyčnievala nad ostatnými v komunite počítačových hráčov.

Nekontrolovateľné hranie hier je závislosťou

Dokument z pohľadu závislosti bol rozšírený o „chorobu“ 21. storočia, ktorou je neovládateľné hranie hier, resp. hranie hier, ktoré má negatívny dopad na naše životy. Vo svojej podstate, závislosť na počítačových či iných hrách bola definovaná ako pretrvávajúca porucha, resp. opakovanie herného správania, ktoré sa prejavuje vo zvýšenej priorite hier na úkor pred inými životnými záujmami a každodennými činnosťami, napriek výskytu negatívnych dôsledkov.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Ozvali sa prvé ohlasy z druhej strany barikády

Portál Techspot priniesol report, v ktorom poukazuje rozhovor so CEO spoločnosti Sony, ktorá stojí za ikonickými hernými konzolami Sony PlayStation. V rámci rozhovoru povedal:

„Musíme to brať vážne a prijať protiopatrenia,“ povedal v rozhovore. „Už sme implementovali systém hodnotenia (aby sme obmedzili hráčov podľa veku) a prijímame opatrenia na základe našich vlastných štandardov.“

Spoločnosť Sony na základe svojich štandardov ponúka „príručku hrania hier“. V rámci nej sú zadefinované napríklad pre koho sú a nie sú vhodné hry s vybraným obsahom (napr. násilné, so sexuálnym obsahom, a podobne).  Zároveň Sony poskytuje funkciu Rodičovského zámku, ktorý umožňuje limitovať prístup hrám zo strany detí.

Nie všetci sa stotožňujú s názorom WHO

Na druhej strane existuje veľká skupina ľudí, ktorá hovorí o veľmi tenkom ľade toho čo je bezpečné a čo nie je. Argumentujú tým, že existuje viacero výskumov, ktoré hovoria o pozitívnom vplyve hrania hier na duševné zdravie – napr. na zníženie úzkosti, zlepšenie kognitívnych funkcií a podobne. Inými slovami, nesúhlasia so všeobecnou klasifikáciou WHO.

V každom prípade, hry vo svojej podstate nie sú negatívnymi. Mnoho štúdií ukazuje, že vplývajú pozitívne, ale na druhej strane, všetkého veľa škodí. Preto treba brať nájsť zdravý kompromis medzi tým čo je v poriadku a čo nie je. Ak to však vyzerá u Vás doma podobne, ako na videu nižšie, tak by ste mali určite spozornieť.

Zdroj: Techspot.com

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close