TECH

Cena grafických kariet klesá! Môže za to kryptomena

Nvidia po nedostatku grafických kariet na trhu pred pár dňami obnovila zásoby s Geforce GTX 10 Series Founders Editions na svojej stránke. Nejedná sa však iba o grafické karty predávajúce sa pod hlavičkou samotnej Nvidie, no k dispozícií sú opäť aj grafické karty upravené koncovými spoločnosťami ako Asus, MSI a iné. A to najpodstatnejšie je, že ich cena klesla na späť na pôvodné hodnoty. Zásoby sa ale zďaleka nemíňajú ako by sa očakávalo.

Kryptomena v hlavnej úlohe

Aj po niekoľkých dňoch boli karty priamo v obchode Nvidie stále dostupné. V minulosti spôsoboval nadmerný počet grafických kariet zakúpených za účelom ťaženia kryptomien istý tlak na trh, no Nvidia predpokladá, že v najbližších pár mesiacoch by mali tržby súvisiace s kryptomenou klesnúť o vyše dve tretiny. Zvýšený záujem o ťažbu kryptomeny nebol ale jediný dôvod, prečo cena kariet letela hore a ich zásoby sa rýchlo míňali. Do značnej miery prispel aj problém s výrobou pamäte pre grafické karty a to celý výrobný proces len zdržalo. Nvidia však potvrdila, že kryptomena mala na predaj kariet vážnejší dosah, než si mysleli. Kvôli rastúcemu záujmu stúpali ceny a tak sa grafiky stávali pre bežných používateľov stále menej a menej dostupnými.

Môžeme sa tešiť na zľavy?

Vyzerá to tak, že Nvidia sa blíži k rekordnému štvrťroku. Výnosy mali oproti minulému roku vzrásť až o celých 66%, celkový výnos teda tvorí neuveriteľných 3,21 miliardy dolárov. Z toho čiastka zapríčinená ťažbou kryptomeny tvorí až 289 miliónov dolárov. Pokiaľ by sa naplnili predpovede Nvidie o poklese tržby, určite by sa nejednalo o bezvýznamný podiel. Môžeme tak očakávať pokles cien grafických kariet Nvidia, aj keď je možné že sa tešíme predčasne. Veď ich cena klesla vlastne iba na výrobcom odporúčanú maloobchodnú cenu, ktorá býva mnohokrát až prehnane vysoká. No môžeme aspoň dúfať, že nové grafické karty od Nvidie nepresiahnu v budúcnosti túto odporúčanú cenu.

Zdroj: PC Gamer

úvodný obrázok: Wccftech

Tagy

Redakcia

Chceš sa stať redaktorom aj ty? Napíš nám na info@windowscentrum.sk

Pridaj komentár

Close
Close