Spravodajstvo

Cena Bitcoinu stále klesá. Aktuálne sa jeho ťažba vôbec nevypláca

Internetová virtuálna mena Bitcoin sa opäť ocitla v naozaj ťažkom období. Hodnota Bitcoinu za posledný týždeň spadla pod hranicu 3600 dolárov, pričom jej priemerná hodnota počas minulého roka bola na úrovni zhruba 6500 dolárov. Podľa najnovších štatistík to ale vyzerá tak, že ťažba Bitcoinu sa takmer vo všetkých krajinách sveta neoplatí a je len otázkou času, kedy Bitcoin zasiahne ďalší rapídny pokles hodnoty.

„Výrobné“ náklady prevyšujú hodnotu

Podrobnú analýzu vykonali analytici spoločnosti JPMorgan Chase & Co., ktorí zistili, že náklady na ťažbu jediného Bitcoinu výrazne prevyšujú jeho skutočnú hodnotu. Podľa analytikov sa celosvetové priemerné náklady na ťažbu 1 Bitcoinu v 4. štvrťroku pohybovali niekde na úrovni 4060 dolárov, čo je o dosť viac, ako jeho aktuálna hodnota.

Náklady za elektrickú energiu sú obrovské

Obrovské výrobné náklady netrápia úplne všetkých minerov. V niektorých častiach sveta sa náklady na ťažbu pohybujú v oveľa menších čiastkach. Napríklad na takom Islande je využívaná elektrická energia vyrobená z neďalekých termálnych prameňov, ktorej cena je oproti bežnej elektrárni oveľa menšia. Najlepšie sú na tom ale obrovské čínske spoločnosti ťažiace Bitcoin. Čínski giganti našli zaujímavý spôsob, ako znížiť cenu elektrickej energie na minimum. Svoje obrovské hangáre plné grafických kariet totižto postavili v tesnej blízkosti miestnych elektrární, vďaka čomu sú „prenosné“ náklady oveľa menšie. Spoločnosti následne s elektrárňami vyjednávajú a vo väčšine prípadov zrazia cenu za elektrickú energiu na úplne minimum. Vďaka tomu sa výrobná cena Bitcoinu v Číne zrazila na zhruba 2400 dolárov, čo je výrazne menej ako vo zvyšku sveta.

Očakáva sa neustály pokles

Budúcnosť Bitcoinu je aktuálne naozaj otázna. Podľa analytikov sa jeho cena neustáli na aktuálnej hodnote a ani výrazne nestúpne. Práve naopak. Bitcoin podľa nich v najbližšom období opäť zažije obrovský prepad. Odhady odborníkov naznačujú, že jeho hodnota spadne až na úroveň 1260 dolárov.

Zdroj: futurism.com, úvodný obrázok pixabay.com

Prihláste sa do odberu tých najnovších informácií a správ z portálu VoSveteIt.sk

Odoslaním e-mailu dávate súhlas s podmienkami ochrany súkromia. Nezabudnite odber potvrdiť ešte v e-maile, ktorý Vám bude doručený

Mohlo by Vás zaujímať

Tagy
Close
Close