Časť mimozemskej technológie, alebo niečo úplne iné? Malá súčiastka so sebou prináša komplikovaný príbeh

Rover Perseverance objavil na povrchu Marsu zvláštny cylindrový objekt. Vysvetlenie je celkom jednoduché.

Na povrchu Marsu sa objavila podivná súčiastka
Zdroj: NASA

Z povrchu červenej planéty sa ku nám dostáva ďalší zaujímavý nález. V tomto prípade ide o trošku väčšiu kuriozitu, ako pri nedávnom marťanskom kvete. Rover americkej NASA, Perseverance, nedávno zachytil na povrchu Marsu zvláštny objekt, ktorý zaujal pozornosť vedcov na Zemi.

Je to zvláštny cylinder, nad ktorým si lámali hlavu nielen odborníci, ale aj ľudia na internete, píše portál Boing Boing. Spočiatku sa uvažovalo o tom, že rover počas svojej cesty niečo stratil, no objavili sa aj vtipy, hovoriace že v skutočnosti ide o časť mimozemskej technológie. Pravda ale leží niekde úplne inde.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Analýza ukázala, že v skutočnosti ide naozaj o časť rovera, presnejšie časť jeho vrtáku. Cylinder sa nachádzal na roveri Perseverance už od jeho štartu a navrhnutý bol tak, aby ho stroj po konci testu odhodil. Rover ho použil počas jedného z testov, ktorý sa odohral minulý rok v júli. Na tomto obrázku si môžeme všimnúť cylinder, ako trčí z jednej z marťanských skál. Nové zábery ale ukazujú súčiastku ležať na boku.

Komplikovaný príbeh

Lenže ako presne došlo ku jej prevráteniu? Atmosféra planéty Mars je oveľa tenšia, ako tá naša, čiže je nemožné, že by kovovú súčiastku prevrátil vietor. Čo sa teda stalo? Podľa odborníkov po nej rover Perseverance prešiel úplnou náhodou, keď sa presúval do inej lokality, čo ju prevrátilo.

Rover Perseverance sa momentálne nachádza v kráteri Jezero, čo je vzhľadom na jeho vedeckú úlohu významná oblasť. Predpokladá sa, že pred niekoľkými miliardami rokov sa na povrchu červenej planéty nachádzali oceány, jazerá a rieky. Kráter Jezero bol kedysi dávno riečnou deltou, v ktorej sa mohli nachádzať mikroskopické organizmy.

Úlohou roveru je pátrať v tomto regióne po stopách, ktoré by dokázali potvrdiť existenciu mikróbov a tým pádom aj života mimo našej planéty. Svoju vedeckú prácu vykonáva na rôznych lokalitách v rámci kráteru, na ktoré sa dokáže rover dopraviť svojpomocne. Za navigáciu totiž zodpovedá špeciálny softvér, ktorý už prekonal niekoľko rekordov.

Softvér je špeciálne navrhnutý tak, aby sa počas cesty dokázal vyhnúť veľkým skalám, ktoré by dokázali poškodiť rover, ak by cez ne prešiel bez rozmyslu. Zdá sa, že tento špičkový softvér dokáže manévrovať naprieč nehostinným terénom červenej planéty, no robí mu problém prekonať prekážky, ktoré si rover vložil pod nohy sám. Samozrejme, že sa v konečnom dôsledku nič nestalo a prejdenie cez súčiastku so sebou neprinášalo žiadne riziká. Jediné, čo z celej situácie vyšlo je tento zaujímavý obrázok, nad ktorým vedci na Zemi museli premýšľať o čosi dlhšie. Rover Perseverance teda naďalej pokračuje vo svojej misii podľa plánov.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre