Bývalý zamestnanec Microsoftu prezradil, prečo je vo Windowse 10 toľko závažných chýb a bugov

Kameňom úrazu bolo presedlanie z klasických testerov na virtuálne zariadenia a Insiderov

Pokazeny Windows 10 aktualizacia
Zdroj: Vosveteit.sk

Bežný človek by očakával, že najpoužívanejší operačný systém na svete je prepracovaný na toľko, že nemôže spôsobiť až tak závažné problémy, ako napríklad vymazanie údajov počas nepodarenej aktualizácie. Bohužiaľ, aj takéto problémy sa v operačnom systéme Windows 10 vyskytujú, no prečo je tomu tak? V minulých verziách operačného systému Windows ku tak závažným problémom totižto nedochádzalo. S objasnením, kde spravil a kde stále Microsoft robí chyby prichádza bývalý zamestnanec spoločnosti Microsoft, ktorý na videoplatforme YouTube vystupuje pod prezývkou Barnacules Nerdgasm.

Microsoft upustil od klasického testovania

I keď je video pomerne dlhé, celý problém Microsoftu sa zakladá na jednej jedinej chybe, ktorú spoločnosť spravila ešte pred niekoľkými rokmi. Operačný systém Windows 10 bol do roku 2015 fyzicky testovaný v útrobách spoločnosti Microsoft, pričom bol na testovanie vytvorený celý tím testerov. Cieľom testovania bolo nasimulovať reálne podmienky používania priamo v útrobách spoločnosti. Testeri tak mali k dispozícií takmer akékoľvek počítače, aké vo svete nájdete. S grafickými kartami od Nvidie či AMD, s rôznymi procesormi, s malou či veľkou pamäťou, alebo dokonca aj veľký výber notebookov. Takéto testovanie však neskôr Microsoft zrušil, čo sa udialo po spojení testovacích tímov zo samotného Windowsu 10, Windows Mobile, ako aj platformy Xbox. Bohužiaľ, od tohto momentu sa začalo všetko rúcať ako domček s kariet.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Microsoft po spojení všetkých tímov zmenil taktiku a na simuláciu bežných zariadení v rámci spoločnosti sa vykašľal. Namiesto toho zvolil úplne inú alternatívu, ktorou boli virtuálne zariadenia a používateľskí testeri, Insideri. I keď to znie na prvé počutie ako celkom logický a racionálny krok, realita je úplne iná.

Ako uvádza bývalý zamestnanec Microsoftu vo svojom videu, klasické testovanie nebolo možné nahradiť externými testermi a virtuálnymi zariadeniami. Virtuálne zariadenia totižto chyby nájdu, no zväčša ide o chyby, ktoré sa objavia na všetkých zariadeniach, čiže nejde o malé chyby, na ktoré neskôr narážajú práve používatelia. Čo sa Insiderov týka, tí taktiež nie sú úplnou výhrou z hľadiska vývoja lepšieho softvéru. I keď veľká časť z nich aktívne komunikuje s Microsoftom a upozorňuje na chyby, iba malá hŕstka z nich ponúka Microsoftu naozaj veľké objemy diagnostických údajov, ktoré by vývojárom pomohli oveľa viac.

Môže sa situácia časom zlepšiť?

Situácia s „pokazenými“ aktualizáciami sa v budúcnosti zlepšiť môže, no Microsoft musí zmeniť taktiku zbierania údajov od svojich Insiderov. Klasické zasielanie diagnostických údajov po narazení na chybu nie je efektívne a pre vývojárov poskytuje iba naozaj malý obraz o tom, ku akým konkrétnym chybám v danom systéme došlo. Vyriešiť takéto zásadné problémy a nedostatky nebude pre Microsoft určite jednoduché a nám, bežným používateľom nezostáva nič iné, ako len dúfať v to, že z nás nebude Microsoft robiť aj naďalej pokusných králikov.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre