Bývalý šéf Google Eric Schmidt prezrádza, čo stojí za „nevraživosťou“ USA voči Huawei

Bývalý šéf spoločnosti Google hovorí, že Huawei sa v minulosti zapojil do niektorých aktivít, ktoré z hľadiska bezpečnosti nie sú prijateľnými pre Američanov. To však nie je to hlavné, čo stojí za „nevraživosťou“ voči spoločnosti

Eric Schmidt sa vyjadruje k Huawei
Zdroj: flickr.com (OFFICIAL LEWEB PHOTOS), Vosveteit.sk (koláž)

Už sú to roky, čo môžeme počúvať o naštrbených vzťahoch medzi spoločnosťou Huawei a americkou vládou. Prvé zákulisné „drby“ sa objavili už počas obamovej administratívy pričom k reálnemu naštrbeniu došlo až po tom, ako sa k moci dostal Donald Trump. Ten v priebehu minulého roka zaviedol sankcie, ktoré obmedzili možnosti nakupovania produktov a služieb pre Huawei od amerických dodávateľov, a najnovšie Huawei nemôže nakupovať žiadne tovary a služby aj od ďalších spoločností sídliacich mimo USA, ktoré využívajú na ich výrobu americké technológie.

Američania dlhú dobu Huawei obviňujú zo špehovania a tvrdia, že sú bezpečnosťou hrozbou pre krajinu. Ich ťaženie voči Huawei vyústilo dokonca do toho, že „odporúčajú“ svojim spojencom, aby obmedzili s technologickým gigantom spoluprácu. Viacero krajín, sa po po intervencii USA, sa k tomuto kroku odhodlalo, napríklad Austrália. Jednou z ďalších významných krajín kde tlačia na obmedzenie spolupráce, je napríklad aj Kanada. Hoci Američania vzniesli oficiálne obvinenie voči Huawei, tak to sa nieslo v duchu, že „Huawei spravil“, „Huawei môže za to, či ono“ a podobne , pričom  dôkazný materiál kompletne absentoval.  Inými slovami, do dnešných dní ide len o nepodložené tvrdenia, ktoré Huawei už viackrát vyvrátil. Spoločnosť Huawei dokonca niekoľkokrát Američanov vyzvala, aby zverejnili dôkazy. Doteraz sa tak nestalo.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Eric Schmidt, ktorý je bývalým šéfom spoločnosti Google pre BBC poodhalil možný problém, ktorý stojí za naštrbenými vzťahmi. Okrem iného treba dodať, že aktuálne pracuje aj pre americký Pentagon ako člen Rady pre obranu. Konkrétne povedal:

„Niet pochýb o tom, že sa spoločnosť Huawei zapojila do niektorých praktík, ktoré nie sú prijateľné z hľadiska národnej bezpečnosti.“ Schmidt ďalej hovorí, že: „…niet pochýb o tom, že informácie z routerov spoločnosti Huawei nakoniec skončili v rukách, ktoré sa javia byť štátnymi. Sme si istí, že sa to stalo.“

Huawei sa bráni a opäť vyzýva k zverejneniu dôkazov

Huawei v minulosti tieto tvrdenia vyvrátil, že nie sú pravdivými. Victorovi Zhang, ktorý je šéf Britskej pobočky Huawei, neušlo najnovšie vyjadrenie Schmidta, ku ktorému sa vyjadril, že tvrdenia nie sú založené na pravde. Konkrétne povedal:

„Obvinenia Eric Schmidta, ktorý teraz pracuje pre americkú vládu, jednoducho nie sú pravdivé a rovnako ako pri podobných tvrdeniach v minulosti nie sú podložené dôkazmi,“ uviedol Zhang, ktorý pre BBC ďalej dodal: „Huawei je nezávislá od akejkoľvek vlády vrátane čínskej vlády. Tam, kde sa zhodneme a niečo, čo sme vždy hovorili, je to, že globálne uplatňovanie noriem zabezpečuje inováciu, podporuje hospodársku súťaž a prospieva všetkým…“

Eric Schmidt ďalej hovorí, že skutočný problém spoločnosti Huawei spočíva v tom, že je pre čelných predstaviteľov USA výzvou, ktorú predstavujú: čínska spoločnosť pôsobiaca na globálnej scéne, ktorá stavia lepšie produkty ako jej konkurenti.

„Je nesmierne dôležité, aby sme mali na výber, potrestanie spoločnosti za jej úspech však nepomôže americkým spotrebiteľom.“  Namiesto toho Schmidt uvádza, že „odpoveďou na spoločnosť Huawei … je konkurovať tým, že budeme mať  produkty, ktoré sú rovnako dobré.“

Ďalej v rámci rozhovoru Schimdt hovorí, že treba odhodiť „predsudky“, ktoré majú voči Číne – že len kopírujú veci, že dokážu len organizovať a podobne. O Číne sa vyjadruje, že sú rovnako dobrí a v niektorých kľúčových oblastiach výskumu a inovácií ešte lepší ako Západ. V závere však dodáva, že odmieta čínsky model štátnych investícií do technológií, ktorý je vo svojej podstate úspešnejší ako model voľného trhu. Verí však, že západ musí viac investovať do výskumu, musí zaviesť viac kooperácie medzi verejným sektorom a súkromným, a že západ musí byť otvorený pre najlepšie talenty naprieč celým svetom


Pozn. redakcie: 11:27 22.06 2020 došlo ku korekcii článku. Nesprávne sme uviedli, že je aktuálnym šéfom spoločnosti Google. Ide o bývalého šéfa.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre