Spravodajstvo

Bývalí zamestnanci Google pracujú na alternatívnom vyhľadávači Neeva, ktorý je už dnes dostupný. Je vraj lepší, tvrdia!

Vyhľadávaču Google rastie nová konkurencia, vyhľadávač Neeva za ktorým stoja bývalí zamestnanci spoločnosti.

Keď sa povie Google, tak každému napadne ako prvé vyhľadávač. Treba však uviesť, že Google už dávno nie je len vyhľadávač, ale rada ďalších produktov. Vlajkovou loďou spoločnosti je však aj naďalej vyhľadávanie na internete. Zdá sa však, že spoločnosti rastie nová konkurencia, ktorá však nie je „štandardnou“. Dôvodom je, že za novým vyhľadávačom Neeva stoja bývalí zamestnanci Google, Sridhar Ramaswamy a Vivek Raghunathan. Na tému upozorňuje portál The Next Web.

V čom je vyhľadávač Neeva iný v porovnaní s Google vyhľadávačom?

Ide o vyhľadávač, ktorý bol prvýkrát spustený v minulom roku, ale až teraz sa dostáva do pozornosti. Internetový vyhľadávač na rozdiel od toho od Google sľubuje výsledky vyhľadávania bez reklám.

vyhladavac neeva
Zdroj: Neeva (Printscreen)

Autori projektu ďalej hovoria i pokročilých funkciách, ako sú napríklad prispôsobené výsledky vyhľadávania podľa preferencií používateľa. Neeva dáva do rúk používateľom priamy nástroj, prostredníctvom ktorého môžu niektorým stránkam vo vyhľadávaní pridať relevantnosť a iným ju zas naopak ubrať. Vo výsledku to znamená, že používateľ môže niektoré stránky priamo uprednostniť pred inými. Treba však uviesť, že toto prispôsobenie prebieha len na lokálnej úrovni.

Vývojári ďalej hovoria i o tom, že pri niektorých výsledkoch vyhľadávaní nebude musieť používateľ opustiť vyhľadávač, aby sa dozvedel, čo hľadá. Ide napríklad o recepty. Ďalej treba uviesť, že na to, aby ste mohli využívať služby vyhľadávača riadne, tak musíte mať vytvorený vlastný účet. Ďalej však treba povedať, že vyhľadávač je optimalizovaný najmä pre používateľov USA, čo si uvedomujú aj jeho vývojári. Tí hlásia, že čoskoro plánujú expandovať do Európy a Indie.

vysledky vyhladavania neeva_1
Zdroj: Vosveteit.sk

Čo treba ďalej spomenúť, tak nový vyhľadávač funguje aktuálne najmä ako mobilná aplikácia kombinujúca ešte internetový prehliadač, alebo ako rozšírenie pre prehliadač. Vývojári vyhľadávača rovnako prezrádzajú, že ak máte nainštalované rozšírenie alebo používateľ využíva ich aplikáciu na prehliadanie internetu, tak dochádza i k blokovaniu sledovačov na stránkach.

neevo blokovanie sledovacov_1a
Zdroj: Neeva

Ďalšou výhodou tohto vyhľadávača je, že hoci aj on zbiera dáta o používateľoch, aby prispôsobil výsledky vyhľadávania, tak tieto dáta sú uchovávané len po dobu 90 dní a hlavne nie sú predávane ďalej, napríklad za účelom lepšieho cielenia reklamy a podobne. Samozrejme, asi sa teraz pýtate, na čom Neeva zarába? Hoci vyhľadávač je bez reklám, tak ponúka možnosť predplatného. Každý, kto si zaplatí predplatné, bude mať k dispozícii i VPN služby, správcu hesiel tretej strany a ďalšie funkcie. Cena predplatného je 5 dolárov. Pre niektorých predplatiteľov VPN služieb to môže byť zaujímavá alternatíva. Vývojári v závere dodávajú, že za úspech by pokladali, ak by 5% používateľov premenili v platiacich zákazníkov.

Mohlo by Vás zaujímať

Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close