SpravodajstvoVeda a výskum

Byť „stále online“ si vyberá svoju cenu. V roku 2030 bude internet jedným z najväčších zdrojov uhlíkových emisií

Do roku 2030 bude internet najväčším zdrojom uhlíkových emisií. Ak nenájdeme iný zdroj energie, ktorý ho poháňa, tak bude len horšie.

Hrozba klimatickej zmeny je čím ďalej reálnejšia, čo by mohlo drasticky ovplyvniť fungovanie nášho internetu. Možno v tom nevidíte na prvý pohľad súvis, avšak podľa The New Republic by podľa súčasného smeru mali internetové serverovne byť do roku 2030 najväčším zdrojom uhlíkových emisií, jedná sa hlavne o skleníkové plyny.

Jedná sa o hodnotu až 20%, čo je horšie, než akákoľvek individuálna krajina na Zemi, okrem USA, Číny, alebo Indie. Internet sa tak priamo spája s hrozbou environmentálnej katastrofy. Ako riešenie ponúkli experti, ako aj aktivisti niekoľko riešení, ako zmierniť emisie vytvárané internetovými servermi.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Jedná sa o odstránenie reklám, rôznych sledovacích nástrojov a tiež umiernenie energeticky nákladných streamovacích služieb. Tieto riešenia by sa mali uplatniť dovtedy, kým sa nenájde použiteľný zdroj obnoviteľnej energie.

Nejasná budúcnosť

Prekážkou je samozrejme nájsť iný vhodný model fungovania, keďže sú to práve reklamy a zber osobných dát, ktoré prevádzkarom stránok prinášajú peniaze. Ich odstránenie by urobilo internet šetrnejší k životnému prostrediu, na druhú stranu by sme ho nemali ako dotovať.

„Musíme zmeniť náš postoj k internetu a ako ho budeme používať,“ vyjadril sa Tim Frick, generálny riaditeľ ekologickej digitálnej agentúry Mightybytes.

Jednou z hlavných príčin, prečo sa stal internet energeticky náročný je jednoducho fakt, že sme neustále online. Predstavte si, že každé jedno pozretie stránky si vyžaduje svoj vlastný „kúsok paliva“ ktorý pochádza z fosílnych zdrojov a  tým pádom znečisťuje prostredie. Od nášho zobudenia, až kým nezaspíme sme pripojení na sieti.

„Jedným z dôvodov, prečo sa využívanie energie na internete neustále zvyšuje, je to, že sme vždy online, a od momentu, kedy sa prebudíme, až do chvíle, keď ideme spať, sme pripojení,“ hovorí de Decker. „Mysleli sme si, že je dôležité pýtať sa, či ste vždy online. Naozaj potrebujeme byť pripojení každú minútu dňa? “

Pokiaľ teda nezmeníme spôsob, akým získavame energiu je možné, že internet bude v budúcnosti patriť medzi vzácne zdroje, o ktoré budú naši potomkovia bojovať. Podľa New Republic by to mohlo viesť k vytvoreniu dvoch verzií internetu, jednej pre chudobných a druhej pre bohatých.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close