Budúci týždeň popri Zemi preletí takmer kilometrový asteroid: Pripravte si teleskopy!

Asteroid (7482) 1994 PC1 sa radí medzi potenciálne rizikové objekty. Čo to znamená?

Čo robiť, ak objavíme nebezpečný asteroid?
Zdroj: YouTube (NASA)

Budúci týždeň preletí popri Zemi masívny asteroid, píše portál Live Science. Označuje sa ako (7482) 1994 PC1 a popri našej planéte preletí vo vzdialenosti takmer 2-miliónov km rýchlosťou 70-tisíc km/h.

Asteroid má dĺžku približne jeden kilometer a radí sa do zoznamu potenciálne nebezpečných kozmických objektov. Hoci sú dva milióny kilometrov veľa, z kozmického hľadiska sa asteroid dostane ku našej planéte blízko a preto si získal toto označenie. Medzi potenciálne nebezpečné sa označuje každý kozmický objekt väčší ako 140 metrov, ktorý sa nachádza vo vzdialenosti do 7.5-miliónov km od obežnej dráhy Zeme.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Koľko blízkych objektov sa nachádza v okolí Zeme?

Tento asteroid sa zároveň radí aj do skupiny blízkych objektov, čo sú objekty, nachádzajúce sa vo vzdialenosti do 50-miliónov km od obežnej dráhy našej planéty. O klasifikáciu týchto objektov sa stará americká vesmírna agentúra, NASA a jej program NEO Observations (pozn. redakcie: Near Earth Object). Do dnešného dňa astronómovia objavili približne 28-tisíc blízkych objektov, ktoré majú priemer väčší ako 140 metrov. Za rok astronómovia objavia približne 3-tisíc nových objektov spadajúcich do tohto označenia.

„Čím citlivejšie teleskopy máme k dispozícii, tým rýchlejšie pribúdajú do zoznamu nové objekty,“ vyjadruje sa Centrum pre štúdiu blízkych objektov.

Keď niekto objaví nový asteroid, ktorý by mohol spadať do kategórie blízkych objektov, vedci analyzujú jeho obežnú dráhu. Tá im ukáže, ako blízko sa objekt k našej planéte dostane a či sa s ňou niekedy v budúcnosti môže zraziť. Odborníci tvrdia, že najbližších 100 rokov nám nehrozí žiadna kolízia s iným asteroidom.

Asteroid (7482) 1994 PC1 bol objavený astronómom Robertom H. McNaughtom 9. augusta roku 1994. Ďalší vedci následne analyzovali jeho obežnú dráhu na základe McNaughtových pozorovaní. Podarilo sa im zistiť nielen jeho dráhu, ale aj rýchlosť a trajektóriu. Objavili, že asteroid obehne okolo Slnka raz za 572 dní. Asteroid sa objavoval pri pozorovaniach s teleskopmi už od roku 1974.

Ak žijete v odľahlejšej oblasti, kde nie je svetelný smog tak výrazný, 18. januára budete môcť aj vy pomocou teleskopu objekt nájsť. Samozrejme za predpokladu jasnej oblohy. Hoci sa na budúci týždeň asteroid dostane relatívne blízko, v minulosti sa dostal aj bližšie. 17. januára 1933 asteroid preletel popri Zemi vo vzdialenosti len 1-milión km.

Tak blízko sa asteroid nedostane ešte dlhú dobu. Podľa portálu americkej NASA, Solar System Dynamics, asteroid preletí popri Zemi vo vzdialenosti milión kilometrov až v roku 2105. Ak vás zaujíma, koľko blízkych objektov sa v okolí našej planéty nachádza, pozrite si aj interaktívny 3D model, ktorý sa nazýva NASA’s Eyes on Asteroids. Tento portál vytvorila americká vesmírna agentúra a vďaka nemu môžete sledovať blízke asteroidy v reálnom čase.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre