SpravodajstvoVeda a výskum

Budú Americké Vesmírne sily pri letoch mimo atmosféru Zeme využívať hlavne roboty, alebo ľudí?

Hoci sú ľudské misie nevyhnutné, veliteľstvo vesmírnych síl sa bude spoliehať na roboty, pokiaľ to bude možné

Americké vesmírne sily sa už od svojho vzniku, v decembri minulého roka, pasovali s otázkou: Kedy vyšlú prvých ľudí na obežnú dráhu? Píše o tom portál C4ISR Net.

Pracovníci sa snažili potlačiť tieto dohady tým, že sa zameriavali na to, čo môžu členovia vesmírnych síl urobiť pre ochranu národných vesmírnych aktív z povrchu Zeme. Nepomohli si však náborovým videom, ktoré uverejnili pred niekoľkými mesiacmi. V ňom sa silno naznačuje to, že členovia vesmírnych síl budú letieť do vesmíru.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

„Myslím, že aj to jedného dňa príde, zatiaľ je to ale veľmi ďaleko,“ vyjadril sa Major John Shaw, jeden z kľúčových členov vesmírnych síl.

Jedným z dôvodov je fakt, že vesmír nie je k ľuďom veľmi prívetivý. To je známe už od prvých vesmírnych misií. Shaw zároveň poukazuje na pokrok, ktorý sme spravili v oblasti robotiky. Podľa jeho slov sú vesmírne satelity najlepšími strojmi, aké kedy ľudstvo postavilo. Jeho víziou do budúcna sú automatizované systémy, ktoré by pracovali ako na zemskej, tak aj na mesačnej obežnej dráhe.

Robotická budúcnosť

Vesmírne sily, spolu s americkým letectvom, investujú nielen do satelitov, ale aj nových robotických strojov, vďaka ktorým by ľudská prítomnosť vo vesmíre nemusela byť nutná. Najpozoruhodnejším projektom je Robotic Servicing of Geosynchronous Spacecraft, alebo inak aj RSGS. Ide o robotickú ruku namontovanú na rakete s voľnou možnosťou pohybu. Táto raketa by sa vedela dostať k satelitom na obežnej dráhe a opraviť ich, alebo nainštalovať nové diely. Spojené štáty dúfajú, že sa im tento prototyp podarí spustiť do roku 2022.

Ďalším príkladom je projekt ROBOpilot, robot, ktorý dokáže ovládať lietadlo. Hoci sa americké Vesmírne sily spoliehajú na robotické stroje, Shaw tvrdí, že ľudské misie sú nevyhnutné.

„Jedného dňa budeme musieť poslať ľudí do vesmíru. Títo ľudia by sa mohli nachádzať na mesačnej základni, alebo niekde úplne inde,“ predpokladá Shaw.

Je pravdou, že Spojené štáty posúvajú dopredu svoj nový vesmírny program, Artemis, ktorý vráti ľudí na Mesiac a vybuduje na jeho povrchu trvalú mesačnú základňu. Tento program je pod vedením americkej vesmírnej agentúry, NASA.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close