BezpečnosťSpravodajstvo

Buďte obozretný, je to už aj u nás! Polícia upozorňuje na VISHING. Ide o typ podvodu, ktorý bol dlho pre nás neznámym

Polícia upozorňuje, že eviduje vo zvýšenej miere podvodné hovory.

Ešte v júli minulého roka sme upozorňovali na podvodné telefonáty, ktoré sa schovávali za podporu spoločnosti Microsoft. Tie prebiehali dvomi spôsobmi. Buď používateľ bol aktívne oslovený zo strany podvodníka, alebo menej skúsený používateľ po otvorení škodlivej stránky a následnom upozornení na vírus v počítači, sám kontaktoval falošnú podporu pomocou kontaktu, ktorý sa zobrazil v rámci upozornenia. Následne útočníci pomocou sofistikovaných postupov, krok po kroku, sa dostali do zariadenia, prípadne získali údaje z platobných kariet.

Tento typ podvodu bol prítomným hlavne v anglicky hovoriacich krajinách a u nás bol skôr ojedinelým. Na druhej strane treba povedať, že hoci útoky v našom regióne neboli tak častými, tak aj napriek tomu sme mohli čítať o desiatkach poškodených ľudí naprieč Slovenskom, či Českom.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

VISHING opäť úraduje. Tentokrát je sofistikovanejším a prítomným aj u nás

Najnovšie Polícia SR prostredníctvom Facebook stránky Hoaxy a podvody – Polícia SR informuje, že registruje zvýšenú aktivitu VISHINGU. Ide o podvodné hovory, ktorých cieľom je získať údaje z platobných kariet, či získať prístup do zariadenia. Prípadne, ide o typ útoku, kde sa útočník snaží získať iný benefit.

Polícia píše, že častokrát ide o telefonáty, ktoré sa schovávajú za mená známych spoločností, najčastejšie bánk.

„V posledných dňoch polícia zaznamenala niekoľko prípadov tzv. voice phishingových telefonátov (vishing), ktoré boli zamerané na klientov viacerých bánk pôsobiacich na území Slovenskej republiky.“ píše Polícia prostredníctvom sociálnej siete Facebook.

PRÍJEMNÝ TELEFONÁT „Z BANKY“ SA MÔŽE STAŤ VAŠOU NOČNOU MOROU: VISHING DORAZIL UŽ AJ NA SLOVENSKO

V posledných dňoch…

Uverejnil používateľ Hoaxy a podvody – Polícia SR Piatok 7. mája 2021

Polícia ďalej upozorňuje, že tieto telefonáty sú častokrát realizované prostredníctvom takzvaných „Spoof telefónnych čísiel“. Ide o mobilné čísla, ktoré na prvý pohľad vyzerajú ako bežné zákaznícke linky. V tomto prípade je cieľom útočníka vzbudiť u obete dôveru.

V prípade, ak takýto hovor zaregistrujete, a nie ste si istý, či ide o podvodný hovor, alebo o reálny hovor z banky, tak majte nepamäti, že banka nikdy nežiada informácie z platobných kariet. Banky vo všeobecnosti využívajú iný spôsob autentifikácie používateľa, napríklad hlasovú autentifikáciu, prípadne iný údaj, aby zrealizovali transakciu.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close