Budeme sa niekedy rozprávať „bez“ slov? Vedci vyvinuli systém, ktorý je schopný premieňať myšlienky na počuteľný a zrozumiteľný jazyk

mozog brain-1845944_960_720
Zdroj: Pixabay,com

Ako uvádza portál Scinexx.de, výskumníci vyvinuli systém, ktorý premieňa myšlienky človeka na počuteľný a zrozumiteľný jazyk. Neurónová sieť vyhodnocuje mozgové signály typické pre reč a prevádza ich pomocou elektronického dekodéra na akustické signály. Neurológovia sa už nejaký čas snažia vytvoriť priame rozhranie pre naše myslenie čítaním mozgových signálov. Keď počúvame alebo hovoríme slová, vytvárajú sa v mozgu charakteristické vzory činnosti. V skutočnosti sa výskumníkom už podarilo rekonštruovať čítané písmená a dokonca aj hovorené frázy na základe samotných mozgových signálov.

Zrozumiteľnosť signálov prečítaných umelou inteligenciou dosiahla 75% úspešnosť

Dôležitú prekážku zohrával problém so zrozumiteľnosťou vytvoreného jazyka. Aby ho vedci mohli otestovať, nechali umelú inteligenciu prečítať neurónové signály pre čísla jedna až deväť a previesť ich na akustickú reč pomocou dekodéra a potom pomocou konvenčnej techniky spektrogramu. Okrem testovania čísel realizovali vedci test krátkych viet a tieto zvukové záznamy prehrali jedenástim dobrovoľníkom, ktorí by mali počuť správne čísla a posúdiť zrozumiteľnosť rekonštrukcie reči.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Pomocou kombinácie neurónovej siete a dekodéra dosiahli vedci výrazne lepšie výsledky ako bežnými technológiami. Subjekty porozumeli v 75% prípadov správne číslo a kvalitu rekonštruovaných viet hodnotili vyššie ako pri použití klasických metód.  Podľa názoru vedcov je to dôležitý krok, aby mohli v budúcnosti premieňať myšlienky priamo na jazyk. Umelá inteligencia môže priniesť významný pokrok v čítaní mozgových signálov.

„Ukazuje sa, že so správnou technológiou možno myšlienky ľudí dekódovať a pochopiť,“ uviedli vedci.

Zdroj: scinexx.de

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre