Spravodajstvo

Budeme mať európsku „digitálnu peňaženku“? Európska únia vraj pracuje na veľkom projekte!

Európska únia údajne pracuje na projekte digitálnej peňaženky.

Digitalizácia vo svete je aktuálne jedným z najväčších trendov a to nielen v súvislosti s aktuálne prebiehajúcou pandémiou a očkovaním. Dnes mnohí z nás platia v obchodoch prostredníctvom digitálnych kariet, ktoré máme nahrané v smartfónoch, používame rôzne aplikácie na digitalizáciu dokumentov a podobne. V niektorých krajinách je možné dokonca sa preukazovať pomocou aplikácií, v ktorých máme nahrané a verifikované naše osobné údaje.

Portál Financial Times najnovšie upozorňuje na to, že Európska únia údajne pracuje na projekte „digitálnej peňaženke“.

Budeme mať naprieč Európou rovnakú digitálnu peňaženkou?

Podľa zistení portálu platforma by mala slúžiť ako digitálna peňaženka, v ktorej budeme môcť pracovať s dokumentami, ako sú vodičský, či občiansky preukaz. Samozrejme, nemalo by ísť o jediné dva dokumenty, ktoré by mali byť v aplikácii prítomnými. Okrem iného by táto platforma mala byť dostupnou naprieč všetkými krajinami Európskej únie.

„Digitálna peňaženka by bezpečne ukladala platobné podrobnosti a heslá a umožňovala občanom všetkých 27 krajín prihlásiť sa na webové stránky miestnej samosprávy alebo platiť účty za služby pomocou jedinej uznávanej identity.“

S touto novou iniciatívou Únia plánuje ísť dokonca ešte ďalej. Špekuluje sa, že občania Európskej únie by potenciálne  mohli pomocou dokladov a platobných metód uložených v ich virtuálnej peňaženke overovať svoju totožnosť alebo nakupovať, a to všetko na diaľku bez ohľadu na krajinu EÚ, v ktorej sa práve nachádzajú. Čerešničkou na torte má byť, že údaje zdieľane s touto platformou, by nemali opustiť brány serverov Európskej únie, aby sa predišlo ich potenciálnemu zneužitiu.

Spolu s týmto projektom by pravdepodobne v priebehu času došlo aj k zjednocovaniu dokumentov vydaných jednotlivými členskými štátmi. Dobrým príkladom môže zjednotenie formátu eIDAS, ktorý sa aktuálne využíva viac menej v každej európskej krajine na elektronické podpisovanie dokumentov.

V každom prípade aktuálne o tomto projekte vieme stále veľmi málo informácií. To by sa však malo podľa aktuálnych správ už čoskoro zmeniť. Dôvodom je, že Európska únia má v priebehu nasledujúcich hodín až dní, tento projekt predstaviť širokej verejnosti, píše portál.

Prihláste sa do odberu tých najnovších informácií a správ z portálu VoSveteIt.sk

Odoslaním e-mailu dávate súhlas s podmienkami ochrany súkromia. Nezabudnite odber potvrdiť ešte v e-maile, ktorý Vám bude doručený

Mohlo by Vás zaujímať

Tagy

Martin Borko

Technológie ma fascinujú už niekoľko rokov a to hlavne spotrebná elektronika, ktorá nám dokáže častokrát zjednodušiť každodenné fungovanie. Zároveň však nepohrdnem ani futuristickými technológiami a víziami, o ktorých rád aj píšem.
Close
Close