Bude nová generácia teleskopov schopná zodpovedať tajomstvo vzniku vesmíru? Vedci si myslia, že áno

Odpoveď sa skrýva v gravitačných vlnách, na ktorých detekciu sa má zamerať ďalšia generácia teleskopov

Spitzer
Zdroj: NASA

Nová štúdia nám má pomôcť zodpovedať jednu z najväčších záhad vesmíru, a to prečo existuje viac hmoty ako antihmoty. Táto odpoveď by dokázala vysvetliť prečo existuje úplne všetko. Od atómov až po čierne diery.

Pred miliardami rokov, krátko po veľkom tresku, roztiahla kozmická inflácia náš vesmír a premenila energiu na hmotu. Vedci sa domnievajú, že inflácia v tom čase vytvorila rovnaké množstvo hmoty a antihmoty, ktoré sa dokázali vzájomným kontaktom zničiť. Potom sa ale stalo niečo, vďaka čomu sa hmota dostala do popredia a umožnila vznik všetkého, čo dnes poznáme. Štúdia navrhuje, že by sme mali riešenie hľadať v časopriestorových vlnkách.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

„Ak by ste začínali s rovnakým množstvom hmoty a antihmoty, dostali by ste nič. Ide o to, že častice majú rovnaký, no inak orientovaný náboj, čiže ich spojením by vám vyšla nula. Všetko by sa proste vyhladilo,“ vysvetľuje autor štúdie, Jeff Dror.

Pátranie po odpovediach

Očividne to takto nedopadlo a vedcov zaujíma prečo. Odpoveď by mohla ležať vo veľmi zvláštnych základných časticiach, ktoré sa volajú neutriná. Tieto častice nemajú elektrický náboj, čiže môžu slúžiť aj ako hmota, aj ako antihmota. Jedna teória hovorí o tom, že v časoch, keď sa vesmír po veľkom tresku ochladil, došlo k fázovej zmene. Išlo o podobný proces, ako keď sa vriaca voda mení na plyn. Táto zmena podnietila neutriná, aby vytvorili viacej hmoty, než antihmoty. Ide však o teóriu, ktorú možno v súčasnosti len veľmi ťažko preveriť.

Dror a jeho tím však našli spôsob, ktorý by im teoreticky dal možnosť nahliadnuť do čias fázovej zmeny. Navrhli, že takáto zmena, akú vesmír podstúpil, by za sebou nechala veľmi dlhé a tenké prúdy energie, nazvané kozmické vlákna, ktoré by sa mali vo vesmíre nachádzať. Uvedomili si, že vlákna by v časopriestore vytvorili drobné „vlnky,“ ktoré sa nazývajú gravitačné vlny.

Pomocou nich by dokázali overiť pravdivosť svojej teórie. Prišli na to, že ak by ich tvrdenia a výpočty boli správne, išlo by  o presne ten typ gravitačných vĺn, aké by dokázala zachytiť budúca generácia teleskopov.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre