Bolo to ako sledovať tikajúcu bombu: Astronómovia po prvýkrát pozorovali explóziu hviezdy

Havajský teleskop zaznamenal posledné chvíle červeného superobra ležiaceho v inej galaxii.

Astronómovia po prvýkrát pozorovali explóziu hviezdy
Zdroj: NASA

Čo sa stane s hviezdou na konci jej života? Žlté trpaslíky, hviezdy podobné Slnku, začínajú expandovať a premenia sa na červeného obra. Následne odhodia svoje vonkajšie vrstvy a tie masívnejšie explodujú ako supernovy. Astronómovia poznajú teóriu, ale až nedávno sa im podarilo pozorovať prvého červeného obra na sklonku svojho života, píše portál Space.

V roku 2020 pozoroval havajský teleskop červeného superobra a v septembri minulého roku tá istá hviezda explodovala ako supernova. Udalosť označili ako (SN) 2020tlf a astronómovia podotýkajú, že išlo o jednu z najfascinujúcejších supernov svojho druhu.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

„Toto pozorovanie je skutočný prelom, pretože nám umožnilo nahliadnuť do posledných momentov masívnych hviezd,“ vysvetľuje Wynn Jacobson-Galán, autor novej štúdie z University of California Berkeley.

Vedci teda prvýkrát v histórii pozorovali, ako červený superobor explodoval. Hviezda ležala 120-miliónov km od Zeme a predpokladá sa, že jej hmotnosť bola až desaťnásobok hmotnosti Slnka. Červený superobor ležal v galaxii NGC 5731. Astronómovia pozorovali región, kde sa hviezda nachádzala od januára 2020 a budú pokračovať ešte ďalší rok.

Posledné chvíle

Pozorovania spojili s historickými záznamami, čo im umožnilo získať lepšiu predstavu o tom, ako vyzeralo okolie hviezdy a ako sa hviezda vo svojich posledných chvíľach správala. Zároveň pozorovali, ako sa šírila samotná supernova.

Najzaujímavejšie bolo pre astronómov obdobie posledných štyroch mesiacov pred explóziou. Pozorovania ukázali, že v okolí hviezdy sa nachádzalo prebytočné svetlo. Ide o malú kozmickú zvláštnosť, pretože pozorovania nenaznačili, že by sa hviezda pred explóziou správala inak. Tím však zhodnotil, že niektoré hviezdy môžu svoje okolie „varovať“.

„Bolo to ako pozorovať tikajúcu bombu. Ešte nikdy sme nemali možnosť vidieť tak zúrivú aktivitu v umierajúcej hviezde, ktorá by dokázala vytvoriť pozorované svetlo, teda až doteraz,“ vysvetľuje Jacobson-Galán.

Hoci ide o prelomový objav vedci majú viac otázok, ako odpovedí. Jacobson-Galán avšak uvádza veci na pravú mieru a tvrdí, že to nie je v tomto kontexte vôbec zlé. Astronómom sa po prvýkrát podarilo pozorovať hviezdu tesne pred explóziou a tak je prirodzené, že existuje v tomto prípade ešte veľa neznámych. Všetci, ktorí sa podieľali na práci dúfajú, že sa im v budúcnosti podarí objaviť oveľa viac hviezd, ktoré sú naozaj na kraji svojho životného cyklu.

Ak sa to vedcom podarí, mohli by priniesť studnicu informácií o tom, ako chápeme posledné momenty hviezd. Momentálne existuje vo vedeckej komunite nesúlad medzi teoretickými vedcami a praktickými pozorovateľmi o tom, ako hviezdy trávia svoje posledné chvíle. Práve preto sa vedci spoliehajú na budúce pozorovania, ktoré by mohli zjednotiť dve vedecké skupiny do jednej.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre