SpravodajstvoVeda a výskum

Bolo pristátie na Mesiaci podvod? Filmový expert analyzoval zábery z Apolla

Konšpirátori tvrdia, že zábery boli natočené na Zemi a následne spomalené

Míľnik ľudstva, pristátie na Mesiaci, sa odohralo pred viac ako 50 rokmi, no o kontroverziách, ktoré okolo neho vznikli sa rozpráva do dnešného dňa.

21. júla 1969 sa Neil Armstrong stal prvým človekom, ktorý si zastal na povrchu Mesiaca. O 22 minút neskôr sa k nemu pridal ďalší astronaut Buzz Aldrin. Títo dvaja astronauti boli súčasťou misie americkej vesmírnej agentúry, NASA. Armstrong sa zapísal do histórie zapichnutím americkej vlajky do mesačnej pôdy a jeho slávnym výrokom: „Malý krok pre človeka, obrovský skok pre ľudstvo.“

Pristátie na Mesiaci taktiež ukončilo takzvaný vesmírny závod, ktorý bol medzi Spojenými štátmi a Sovietskym zväzom. Ide o udalosť, ktorú už od počiatkov sprevádzali rôzne konšpirácie – najznámejšia z nich hovorí, že sa pristátie vôbec neuskutočnilo. Konšpirátori tvrdia, že zábery boli natočené v štúdiu a následne spomalené, čo pomohlo Američanom posilniť morálku počas studenej vojny.

K autenticite záberov mal čo povedať aj filmový expert Howard Berry, ktorý sa na ne pozrel odborným okom.

„Niektorí ľudia tvrdia, že keď sa pozeráte na ľudí v spomalenom zábere, vyzerajú akoby sa nachádzali v prostredí s nízkou gravitáciou. Lenže vytvorenie spomaleného filmu vyžaduje viacej záberov, ako pri točení bežného filmu. Potrebujete k tomu aj kameru schopnú zachytiť viacej záberov za sekundu, než bežné prístroje. Keď to prehráte normálnou rýchlosťou, zábery vyzerajú spomalene,“ vysvetľuje Howard Berry.

Limitácia techniky

Ak by ste nemali k dispozícií takéto zariadenie, film sa dá spomaliť aj umelo, no potrebovali by ste na to spôsob, ako uložiť obrazy a vygenerovať nové, ktoré by sa nachádzali medzi nimi. Technika v čase vysielania záberov z Mesiaca dokázala zachytiť len 30 sekúnd spomalených záberov, čo znamená 90 sekúnd dlhé video.

Zachytiť teda 143 minútové video (pozn. redakcie: dĺžka vysielania záberov z Mesiaca) v spomalenom zábere jednoducho nebolo možné. Na to by bolo treba 47 minút surových záberov, čo vtedajšia technika nezvládala ukladať.

Okrem toho by bolo na nakrútenie takýchto záberov treba tisíce metrov filmu. Tie by museli byť nastrihané a následne pospájané v štúdiu, čo by vytvorilo „artefakty“ (pozn. redakcie: viditeľné chyby na filme), ktoré sa na záberoch nenachádzajú. Napriek týmto dôkazom sa však konšpiračné teórie neprestanú šíriť ďalej. Najnovšie prieskumy ukazujú, že až 20% Američanov, 25% Britov a 28% Rusov veria, že pristátie na Mesiaci bolo sfalšované.

Tagy
Close
Close