Bolo by ľudstvo múdrejšie, ak by sme mali k dispozícii dva mozgy?

Vďaka tomuto komplikovanému orgánu sú ľudia ľuďmi

mozog po smrti
Zdroj: flickr.com (Ivan) (CC BY 2.0)

Ľudský mozog patrí k jednej z najkomplexnejších štruktúr, aké môžeme v našom svete nájsť. Vďaka nemu sa môžeme tešiť inteligencii a kognitívnym zručnostiam. To, ako presne náš mozog funguje sa snažia zistiť výskumníci z celého sveta. Úplnú odpoveď zatiaľ nepoznajú, no neustále sa posúvajú drobnými krôčikmi dopredu. YouTube kanál Unveiled sa však opýtal, čo by sa stalo, ak by sme mali druhý mozog. Znamenalo by to, že by sme boli múdrejší?

Ak by sme sa na otázku pozreli z biologického hľadiska, už teraz existujú argumenty, tvrdiace že máme viac ako jeden mozog. Presnejšie povedané, náš mozog je rozdelený na dve hemisféry a ak by sme ho rozpolili, stále by bol funkčný. Ide o veľmi vzácnu lekársku procedúru, ktorá sa nazýva hemisférektómia. V podstate ide o odstránenie, alebo znefunkčnenie jednej mozgovej hemisféry. Využíva sa však len v tých najextrémnejších prípadoch na liečenie epileptických záchvatov, či iných podobných ochorení. Nasadzuje sa vtedy, ak zlyhávajú všetky ostatné metódy liečby.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

V prípade dvoch mozgov

Ak by sme však mali dva mozgy v tom tradičnejšom zmysle slova (pozn. redakcie: Náš mozog a k nemu ešte jeden rovnaký). Hneď by sme sa stretli s prvým a pravdepodobne najväčším problémom. Druhý mozog nemáme kde dať. Najlepšie miesto pre mozog je hlava, a tak by bolo dosť pravdepodobné, že by sme potrebovali dve hlavy.

Opäť je nutné podotknúť, že dve hlavy, slúžiace jednému telu nie sú v našom svete novinkou. V prírode sa z času na čas objavia dvojhlavé hady, je však ťažké určiť, či ide o defekt, alebo sú obe hlavy funkčné. Zaznamenali sa však prípady, kedy sa jedna hlava pokúšala zjesť tú druhú.

U ľudí je to trochu komplikovanejšie. Ak si pre nás evolúcia neprichystá jedno veľké prekvapenie, k  vývoju druhého mozgu pravdepodobne nikdy nedôjde. Čo je však oveľa pravdepodobnejšie, v budúcnosti by sme mohli skonštruovať umelý mozog. Už dnes existujú neurónové siete, ktoré sa snažia imitovať to, ako mozog pracuje. Tie však nie sú dokonalé. V budúcnosti by sme preto mohli vidieť lepšie verzie týchto sietí a aj ich potenciálne prepojenie s ľudským mozgom.

Elon Musk ukázal progres vo vývoji čipu Neuralink, ktorý prepája mozog a počítač. „V cieli“ však ešte nie sme

Existujú aj výskumy ktoré tvrdia, že množstvo šedej hmoty v mozgu určuje inteligenciu človeka. Je preto možné, že ak by sme mali dvojnásobok tejto hmoty, človek by mohol byť dvakrát tak inteligentný.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre