Boli prekonané i štatistiky z čias studenej vojny: V roku 2021 bolo na obežnú dráhu Zeme vyslané rekordné množstvo rakiet

Na obežnú dráhu Zeme bolo za posledný rok vyslaných až 144 rakiet. Z úspechu sme sa tešili až pri 133 pokusoch.

Start vesmirnej rakety
Zdroj: NASA/Bill Ingalls

Významné rekordy stanovené ešte za čias legendárnych Vesmírnych pretekov medzi USA a bývalým Sovietskym zväzom po desaťročiach padli! V roku 2021 sa o orbitálny štart pokúsil rekordný počet rakiet, pričom rekord padol aj z hľadiska úspešných štartov. Bohužiaľ, stanovené rekordy nemožno považovať za úplne exaktné, keďže oficiálne štatistiky jednotlivými krajinami nie sú vždy zverejňované. Stále však existuje niekoľko dobrých online zdrojov a nástrojov, ktoré sa snažia viesť tieto štatistiky čo najpresnejšie, ako je to len možné, informuje portál ArsTechnica.com.

Rekordné počty aj bez nezapočítaných pokusov

Podľa najnovších neoficiálnych štatistík sa o vyslanie na obežnú dráhu Zeme pokúsilo až 144 jednotlivých rakiet z viacerých kútov sveta. Medzi úspešné pokusy možno zarátať až 133 z nich. Zároveň treba podotknúť, že do štatistík neboli zaradené ešte dva neohlásené pokusy Iránu o štart malej iránskej rakety Simorgh. Ak by sme do celkových počtov zaradili aj tieto dva pokusy, historické rekordy by boli „zlomené“ ešte výraznejšie.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Prekonané boli rekordy z čias Vesmírnych pretekov

Minuloročné štatistiky prevyšujú doterajšie rekordné roky z čias studenej vojny. Z hľadiska rekordného počtu pokusov o štart na obežnú dráhu Zeme bol doteraz kľúčový rok 1967. V tomto roku bolo zaznamenaných až 139 pokusov, pričom úspešných bolo 122 z nich. Najvyšší počet úspešných štartov bol však zaznamenaný až o niekoľko rokov neskôr. Presnejšie, v roku 1976 bolo úspešných až 125 pokusov z pomerne malého celkového počtu 131 pokusov.

pocet startov rakiet v historii
Zdroj: Aerospace.csis.org

Raketová renesancia

Aktuálnu situáciu na obežnej dráhe Zeme možno opäť označiť za vesmírne preteky, podobne ako tomu bolo v minulosti. Naplno sa však poprvýkrát rozbieha komerčné lietanie do vesmíru. Nemáme však na mysli iba súkromné lety „obyčajných“ ľudí ale najmä využívanie súkromných spoločností ako SpaceX napr. pri letoch na ISS. Výrazný posun vpred však v posledných rokoch zaznamenali aj svetové mocnosti. Najväčšiu úlohu pritom v minulých rokoch zohrala Čína. Tá sa z priemeru okolo 10 rakiet ročne za posledné desaťročia dostala na rekordných 53 rakiet z celkového počtu 56. Svetovým mocnostiam a súkromným vesmírnym spoločnostiam sa tak po hluchých desaťročiach podarilo naplno obnoviť pred rokmi stanovené rýchle tempo.

Minuloročné rekordy zrejme dlho nevydržia

Pri pohľade na rýchle tempo štartov v minulom roku však možno očakávať, že nový rekord tak dlho nevydrží. Rok 2022 bude takmer určite opäť štartom obrovského množstva rakiet, či už hovoríme o súkromnej sfére alebo svetových mocnostiach. Práve súkromné spoločnosti však opäť zohrajú kľúčovú úlohu. Možno očakávať príchod nových súkromníkov a zároveň silnejúci boj mocností, medzi ktorými to už dnes poriadne škrípe.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre