Bol veľký tresk naozaj začiatkom vesmíru? Nová teória poukazuje na jeho nekonečnú históriu

Na začiatku vesmíru existovala singularita - problém s ktorým sa moderná fyzika zatiaľ nedokáže vysporiadať.

Bol veľký tresk naozaj začiatkom vesmíru?
Zdroj: PPeace,love,happiness z Pixabay

Veľký tresk sa dnes všeobecne chápe ako počiatok nášho vesmíru a všetkého, čo poznáme. Nová teória nám však ponúka trochu iný, no nemenej zaujímavý scenár – Čo ak vesmír žiadny začiatok nemá?

Štúdia, ktorú vypracoval fyzik Bruno Bento sa opiera o teóriu kvantovej gravitácie, ktorá sa nazýva Teória všeobecných sérií, ktorá tvrdí, že čas a priestor sú rozdelené do určitých častí časopriestoru. Podľa tejto teórie existuje nejaká základná jednotka časopriestoru, píše portál Live Science.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

„Realita obsahuje množstvo vecí, ktoré by si väčšina ľudí spojili so sci-fi,“ vysvetľuje Bento.

Vo svojej práci sa spolu s kolegami pozreli na samotný začiatok vesmíru – veľký tresk. Zistili, že existuje reálna možnosť, že náš vesmír začiatok nemal a tým pádom jeho história siaha nekonečne do minulosti. Vesmír teda existoval aj predtým, no pred 13.8-miliardami rokov sa vyvinul do niečoho, čo označujeme ako veľký tresk.

V tomto prípade je dôležité pochopiť, že kvantová gravitácia je ten najkomplikovanejší problém modernej fyziky. V súčasnosti vedci poznajú dve, mimoriadne účinné, teórie – Kvantovú fyziku a teóriu relativity. Vesmír funguje na štyroch základných silách (pozn. redakcie: Elektromagnetizmus, silná a slabá jadrová sila a gravitácia) no zatiaľ čo kvantová fyzika dokáže presne popísať prvé tri, na popísanie gravitácie vedci využívajú teóriu relativity.

Teória relativity je úžasná teória, no nie je úplná. Vedci poznajú minimálne dva prípady, kedy sa jednoducho rozpadne a prestáva byť funkčná. Prvým prípadom sú jadrá čiernych dier a druhým je vesmír v presnom bode jeho vzniku. V oboch prípadoch mala teória relativity čo dočinenia so singularitou, bodom, v ktorom zákony fyziky, ako ich poznáme, prestávajú fungovať. V singularite sa nachádza príliš silné gravitačné pole na príliš malom priestore.

Má vesmír svoj začiatok?

Aby mohli vedci raz a navždy vyriešiť problém singularity, potrebujú teóriu kvantovej gravitácie. Jedno z možných vysvetlení je aj teória všeobecných sérií. Táto teória sa na vesmír okolo nás pozerá trochu iným spôsobom. Vo všetkých ostatných teóriách je časopriestor akási jednotná látka, ktorá obaľuje všetko, čo existuje. V takomto vesmíre môžu byť dva rozličné body pri sebe tak blízko, ako to len ide a môžu sa udiať s minimálnym časovým rozdielom.

Podľa všeobecných sérií je vesmír rozdelený na určitý počet častí, akoby „vesmírnych atómov“. Dva body teda nemôžu byť pri sebe bližšie, ako je veľkosť jedného atómu. Iný spôsob, ako sa na tento koncept možno pozerať je nasledovný: Ak sa pozriete na monitor, všetko sa zdá byť hladké, no pozrite sa na obrazovku cez lupu a všimnete si, že je tvorená z pixelov. dve rozdielne farby nemôžu byť vykreslené na jednom pixele.

Podľa tejto teórie teda nemôžu existovať singularity. Vesmír nemôže byť natlačený do nekonečne malého bodu, pretože taký bod jednoducho nemôže existovať. Všetko musí byť od seba minimálne jeden „vesmírny atóm“. Podľa tejto teórie teda vesmír existoval večne a veľký tresk je niečo, čo sa postupom času udialo.

Hoci ide o fascinujúcu teóriu, zatiaľ nie je známe, či ju dokážu vedci prakticky uplatniť v súlade so všetkým, čo zatiaľ poznáme.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre