AutáSpravodajstvo

BMW môže priniesť nový druh benzínu, ktorý môže dať stopku elektromobilom. Dostupný by mohol byť v tomto roku

Kompatibilný má byť so súčasnými motormi

BMW oznamuje investíciu do spoločnosti Prometheu Fuels, spoločnosti ktorá si dala za cieľ vytvoriť z  CO2 palivo, ktoré by bolo schopné poháňať súčasné automobily. Informuje o tom samotná spoločnosť prostredníctvom svojho blogu.

Revolučná technológia

Extrahovaním CO2 to však nekončí. BMW ďalej píše, že nové palivo by malo byť vyrábané zo vzduchu.

„Schopnosť vytvárať palivo zo vzduchu s cenovkou kompetitívnou k fosílnym palivám, je prelomová technológia,“ hovorí Greg Smithies, jeden z partnerov spoločnosti BMW i Ventures (ide o spoločnosť patriacu do konzorcia BMW).

Ďalej dopĺňa, že aplikovanie ich technológie do života je výrazne rýchlejším riešením, ako by sme využívali automobily s iným zdrojom energie. Výmena automobilov totiž trvá takmer dekádu. 

„Priemerný vek automobilu, ktorý zostáva na cestách je 8 rokov. Znamená to, že aby celý svet vymenil auto za 100% elektrických automobilov, tak by to trvalo takmer dekádu od dnešného dňa, kým dnešné spaľovacie motory sa vytratia z ciest. Je tak zrejme, že tak čoskoro neprejdeme na 100% elektrické autá. Vytvorením karbónovo-neutrálneho paliva z CO2 zachyteného zo vzduchu, Prometheus Fules umožní okamžité zníženie vplyvu súčasných spaľovacích motorov na klímu“.

Palivo by malo byť dostupné ešte v tomto roku

BMW ďalej píše, že palivo vytvorené spoločnosťou Prometheus Fuels by sa mohlo začať predávať v maloobchodných sieťach čerpacích staníc ešte v priebehu tohto roka. Okrem iného hovorí, že pôjde o palivo, ktoré sa bude predávať za konkurencia schopnú cenu ku dnešným fosílnym palivá. BMW ďalej píše, že týmto spôsobom by mohlo dôjsť k redukcii približne 25% celosvetových emisií uhlíka za podmienky, že by sme ako ľudia „presedlali“ na nový druh paliva.

„Neskôr v tomto roku, keď spoločnosť Prometheus Fuels začne predávať benzínovo neutrálny benzín v maloobchodných čerpacích staniciach, tak zákazníci budú mať po prvýkrát možnosť kúpiť si benzín, ktorý nepridáva CO2 do atmosféry, za cenu, ktorá konkuruje fosílnym palivám. Nahradenie všetkých palív vyrobených z ropy a zemného plynu palivami s nulovým čistým uhlíkom môže znížiť približne 25 percent celosvetových emisií uhlíka..“

cerpacia stanica
Zdroj: Pixabay.com (IADE-Michoko)

Generálny riaditeľ spoločnosti Prometheus sa na margo investície zo strany skupiny BMW vyjadril slovami:

„Použitím nášho nulového čistého uhlíkového paliva, ktoré recykluje CO2, ktorý je už vo vzduchu, môžeme rozšíriť škálu riešení, ktoré musíme vyriešiť v súvislosti s klimatickou krízou,“ povedal Rob McGinnis, ktorý ďalej dodal: „BMW i Ventures je lídrom v investovaní do nových technológií vo výrobných a prepravných priestoroch. Ich investícia nám pomôže urýchliť naše úsilie vrátane rýchleho uvedenie produktu s nulovou uhlíkovou stopou na trh. “

Prihláste sa do odberu tých najnovších informácií a správ z portálu VoSveteIt.sk

Odoslaním e-mailu dávate súhlas s podmienkami ochrany súkromia. Nezabudnite odber potvrdiť ešte v e-maile, ktorý Vám bude doručený

Mohlo by Vás zaujímať

Tagy

Martin Borko

Technológie ma fascinujú už niekoľko rokov a to hlavne spotrebná elektronika, ktorá nám dokáže častokrát zjednodušiť každodenné fungovanie. Zároveň však nepohrdnem ani futuristickými technológiami a víziami, o ktorých rád aj píšem.
Close
Close