Blízka galaxia v sebe ukrýva dve jadrá. Ide o ojedinelý jav, ktorý vedci nevedeli dlho rozpoznať

Pozorovať obe jadrá súčasne je pre výskumníkov nesmierne náročná úloha, nakoľko potrebujú rozdielne vybavenie

Galaxia
Zdroj: NASA

V blízkej galaxii našli vedci ojedinelý prípad, kedy sa v jej centre nachádzajú dve jadrá. Nájdeme ju na severnej pologuli, kvôli jej pokrivenému tvaru. Galaxia, tiež známa ako NGC 4490 ukrýva ozajstnú raritu.

Vidieť obe jadrá naraz sa ukázalo byť pre vedcov zložité. Prvé dokážu pozorovať pomocou optických teleskopov, no to druhé je schované za vrstvou prachu, cez ktorú preniknú len rádiové, alebo infračervené teleskopy. To viedlo k zaujímavému nedorozumeniu. V roku 2013 sa tím vedcov rozhodol galaxiu preskúmať. Keďže na to používali dva druhy teleskopov, nikto si neuvedomil, že sa vlastne pozerajú na dve odlišné jadrá.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Keďže obe sú rovnako veľké, majú totožnú hmotnosť, aj svietivosť, vedci dospeli k názoru, že NGC 4490 je výsledkom zrážky dvoch galaxií. To môže vysvetliť, prečo je dnešná galaxia obklopená vodíkovými plynmi.

„Ide o zaujímavý objav, nakoľko stavba s dvomi jadrami nie je vo vesmíre vôbec bežná,“ vyjadril sa jeden z vedcov.

Teraz už odstavený Spitzerov teleskop preskúmal vzorky viac než 75 blízkych galaxií a zatiaľ čo nemožno tvrdiť o úplnom zozname, žiadne z preskúmaných zoskupení nemalo dve jadrá. To však neznamená, že by ich výskyt bol nemožný. V roku 2004 sa vytvoril katalóg galaxií, ktoré v sebe majú dve jadrá. V ňom bolo spomenutých len 107 objektov, čo je na pomery vesmíru extrémne málo.

Zoznam zahŕňal aj galaxiu Markarian 315, ktorá má takisto dve jadrá, ktoré sú od seba vzdialené len 6-tisíc svetelných rokov. Vedci predpokladajú, že uprostred každého jadra sa nachádza supermasívna čierna diera, ktorá k sebe priťahuje všetku hmotu.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre