Spravodajstvo

Bill Gates predpovedal podobné problémy, s ktorými sa aktuálne trápime. Nikto jeho slovám však neprikladal väčšiu dôležitosť

Bill Gates počas prednášky TED v roku 2015 predpovedal, že najväčšou hrozbou pre nás sú vírusy, a nie vojny, ako si mnohí mysleli.

Bill Gates je bezpochyby človekom, ktorý vďaka svojim produktom zmenil svet. Možno však nevytvoril tie najlepšie produkty, ale jedno mu treba uznať, vedel odhadnúť čo ľudia budú chcieť a kedy. Inými slovami, mal (a aj stále má) skvelú schopnosť predvídať. Za spomenutie stojí napríklad známy rozhovor z magazínu PlayBoy z roku 1994, v ktorom predvídal obdobné služby ako sú sociálne siete, Netflix a ďalšie.

Podobnú situáciu, ktorej aktuálne čelíme v podobe koronavírusu COVID-19 predpovedal niekoľko rokov dozadu. Konkrétne 5 rokov dozadu, kedy počas prednášky (TED) hovoril o tom, že katastrofám ktorým budeme čeliť nebudú vo forme vojny, tak ako to bolo v čase jeho detstva, ale v podobe chorôb. Konkrétne povedal:

„Ak niečo v najbližších desaťročiach zabije viac ako 10 miliónov ľudí, bude to s najväčšou pravdepodobnosťou vysoko nákazlivý vírus, a nie vojna. Nie strely, ale mikróby…“

V rámci prednášky ďalej hovoril, že čiastočne k tomu prispeje to, že sme ako ľudia investovali vysoké sumy peňazí do jadrového výskumu, ale mechanizmy proti šíreniu epidémií sme rozvinuli málo.

„Čiastočne k tomu prispieva to, že sme investovali nemalé prostriedky do jadrového výskumu, ale do mechanizmov proti šíreniu epidémii sme v skutočnosti investovali minimum. Nie sme pripravení na ďalšiu epidémiu…“ hovorí vo videu nižšie.

Pri argumentácii jeho tvrdení si pomáha príkladom Eboly, s ktorou bojovala hlavne západná Afrika. Konkrétne hovorí, že nezlyhal systém, dôvodom je, že jednoducho žiadny systém nebol vytvorený. Nemali sme epidemiológov pripravených ísť tam, kde boli potrební, aby nákazu preskúmali a vyhodnotili, kam sa rozšírila a prijímali včasné rozhodnutia. Ďalej dopĺňa, že jednotlivé štúdie prichádzali veľmi neskoro a boli častokrát nepresnými. Okrem iného, nemali sme ani tímy pracovníkov či doktorov pripravených na túto situáciu. Inými slovami, išlo o globálne zlyhanie lebo sme nemali vytvorený žiaden systém.

Epidémia, na ktorej vysvetľoval naši nepripravenosť má na svedomí viac ako 10-tisíc životov. Mimochodom, pri prednáške vyššie Vám odporúčame zapnúť si titulky, ktoré sú dostupné aj v Slovenčine.

Via phonearena.com

Prihláste sa do odberu tých najnovších informácií a správ z portálu VoSveteIt.sk

Odoslaním e-mailu dávate súhlas s podmienkami ochrany súkromia. Nezabudnite odber potvrdiť ešte v e-maile, ktorý Vám bude doručený

Mohlo by Vás zaujímať

Tagy

Martin Borko

Technológie ma fascinujú už niekoľko rokov a to hlavne spotrebná elektronika, ktorá nám dokáže častokrát zjednodušiť každodenné fungovanie. Zároveň však nepohrdnem ani futuristickými technológiami a víziami, o ktorých rád aj píšem.
Close
Close