Bieloruskí kyberpartizáni prezradili, čo ich motivuje k tomu, aby pomáhali Ukrajincom

Skupina bieloruských kybernetických partizánov robí problémy nielen miestnej vláde, ale znepríjemňujú život aj Rusom v súvislosti s vojnou na Ukrajine.

Bieloruski kyberpartizani
Zdroj: Belarusian Cyber-Partisans, flickr.com (Number 10)

Nie všetci bieloruskí občania držia s Rusmi. Dôkazom toho je hackerská skupina aktivistov, ktorá spôsobuje rozvraty najmä doma v Bielorusku a tým spomaľuje a marí postup ruských vojakov na Ukrajinu. Na informáciu upozornil web vice.com.

Neuveriteľne dôležitá úloha

Bieloruskí kybernetickí partizáni sa snažia pomôcť Ukrajincom viacerými spôsobmi. Nabúrali sa napríklad do systémov bieloruskej železničnej siete s tým, aby skomplikovali ničím nerušený pohyb ruských jednotiek cez Bielorusko na územie Ukrajiny. Podľa všetkého títo partizáni týmito útokmi vo veľkej miere pomáhajú nášmu východnému susedovi, pretože vlaky majú dlhodobo meškania. Hackeri vo svojom vyjadrení ďalej uviedli, že týmito útokmi sa chcú dištancovať od vojny proti Ukrajine, do ktorej ich vťahuje Rusko.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

„Rusko sa vzdalo bojov o Kyjev aj pre nedostatok stabilnej železničnej logistiky. Bieloruskí železniční partizáni prerušili spojenie s Ukrajinou. Echelony meškali v dôsledku čoho boli narušené plány…“ píše na sociálnej sieti Viačorka, ktorý je poradca opozičnej bieloruskej političky Sviatlany Tsikhanouskayaovej.

S vypuknutím konfliktu na Ukrajine majú bieloruskí partizáni jednu z najvýznamnejších pozícií v rámci hackerov z celého sveta. Proti Rusku totiž v kybernetickom svete bojujú rôzne nezávislé skupiny na čele s Anonymous, no útočníci z Bieloruska vedia svoje útoky zacieliť na skutočné a hmatateľné veci, ktoré majú efekt v reálnom svete, ako napríklad práve spomínané železnice, ktoré Rusi využívajú na prevoz ťažkej techniky.

Kybernetickej bezpečnosti sa nevenuje dostatok pozornosti

V najnovšom rozhovore pre portál Vice sa k téme vyjadrila Yuliana Shemetovets, ktorá je hovorkyňa týchto kybernetických partizánov. Vravela o dôvodoch a motivácii, čo ich viedlo k týmto kybernetickým útokom. Táto skupina chcela v prvom rade, ak nie znemožniť, tak aspoň spomaliť presun ruskej techniky smerom na Ukrajinu, aby Ukrajinci získali čas.

„Na presun čohokoľvek, vrátane raketometov a ťažkých strojov, potrebujú železnice,“ hovorí Yuliana Shemetovets, hovorkyňa Cyber ​​Partisans. „Ľudia sú zvyknutí robiť všetko pomocou počítačov a rôznych systémov a teraz museli robiť všetko na papieri, napríklad zostavovať a vytvárať vlakové poriadky, a len málokto vie, ako to urobiť.“

Shemetovets ďalej uviedla, že rovnako chceli poukázať na nedostatky v IT infraštruktúre štátu. Prezident Lukašenko totiž preferuje lojalitu pred profesionalitou, hovorí hovorkyňa hackerov. To sa potom odzrkadľuje napríklad na tom, že mnohé vládne inštitúcie stále používajú počítače so zastaralým operačným systémom Windows XP. To náramne uľahčuje preniknutie do počítačov a sietí, na ktorých sa používa tento systém.

Okrem spomínaného útoku na železnice získala skupina partizánov prístup aj k zaznamenaným telefonátom. Tieto rozhovory mali prebiehať medzi vysokými predstaviteľmi bieloruskej vlády. Medzi týmito telefonátmi majú byť aj také, ktoré potvrdzujú to, že miestny režim zorganizoval útoky na pokojných demonštrantov. Opisuje sa aj jeden konkrétny útok, pri ktorom policajti kopli a vytiahli ženu z auta za to, že na proteste zatrúbila.

Yuliana taktiež priznala, že si plne uvedomuje to, že na seba kreslia obrovský terč pre nielen bieloruskú vládu. Vie, že je to nebezpečné, no podľa vlastných slov musí človek robiť to, čo proste musí.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre