Biele trpaslíky môžu žiť dlhšie, než sme mysleli: Nový objav dal tvrdú ranu astronomickým modelom

Astronómovia ostali po najnovších objavoch zaskočení.

Biele trpaslíky
Zdroj: pixabay.com

Keď hviezde dôjde palivo, v jej jadre prestanú prebiehať reakcie a postupne sa premení na bieleho trpaslíka. Tento pozostatok hviezdy postupne chladne, dokým sa z neho nestane studený, čierny kryštál, známy aj ako čierny trpaslík, píše portál Science Alert.

Tak znie model, ktorému vedci dlhú dobu verili. Astronómovia tvrdili, že vesmír ešte nie je dosť starý na to, aby mohol biely trpaslík vychladnúť úplne a stať sa z neho čierny trpaslík. Vďaka novým dôkazom však môže byť tento model nesprávny. Astronómovia našli dôkazy o tom, že aj biely trpaslík môže produkovať energiu.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Našli sa totiž stopy, ktoré nasvedčujú pálenie vodíka, ktoré sa ale nedeje v jadre bieleho trpaslíka, ale na jeho povrchu. Znamená to, že biele trpaslíky môžu umierať ešte pomalšie, než sa predpokladalo.

„Našli sme prvé priame dôkazy, hovoriace o prítomnosti termonukleárnej aktivity na povrchu bieleho trpaslíka. Je to prekvapivý objav, ktorý je v rozpore s našimi modelmi,“ vyjadril sa astronóm Jianxing Chen.

Biele trpaslíky sú posledným evolučným štádiom malých hviezd. Keď sa hviezda dostane na koniec života, v jej jadre prestávajú prebiehať fúzne reakcie a hviezda odhadzuje vonkajšie vrstvy. Ostane po nej jadro, ktoré sa zrúti do hustého objektu – bieleho trpaslíka.  Biele trpaslíky následne chladnú, no čo sa stane potom, ostáva záhadou.

Náš vesmír je starý približne 13.8-miliárd rokov, no to nie je dostatočne dlhá doba na to, aby biely trpaslík úplne vychladol. Ak sa odborníkom podarí zistiť, čo sa stane s bielymi trpaslíkmi na konci ich života, mohli by predpovedať, ako bude vyzerať koniec vesmíru. Predpokladá sa totiž, že ž 97% hviezd, vrátane Slnka, skončia ako biele trpaslíky.

Astronómom sa podarilo zistiť, ako rýchlo biele trpaslíky chladnú. Znamená to, že ak poznáme hmotnosť a teplotu takejto hviezdy, vieme zistiť jej vek. Tento fakt môžu použiť na to, aby zistili vek hviezdokop, kde sa biele trpaslíky nachádzajú.

Chybné odhady

Vedcom sa však nedávno podarilo objaviť populáciu bielych trpaslíkov, ktoré mali vo vonkajších vrstvách nadbytočné množstvo vodíka, ktorý reagoval a vyžaroval teplo. To znamená, že určitá populácia bielych trpaslíkov môže chladnúť pomalšie ako iné.

To je veľký problém. Astronómovia predpokladajú, že ich odhady môžu byť nepresné až o miliardu rokov. Aby toho nebolo málo, v roku 2019 bol objavený biely trpaslík, ktorý bol neprirodzene horúci. Vďaka jeho teplote mohol oddialiť chladnutie až o 8-miliárd rokov. Vedci momentálne netušia, prečo sa hviezda správala tak, ako sa správala, no je možné, že naše modely nemusia byť úplne správne.

Vedci momentálne prešetrujú hviezdokopu M13, kde sa záhadné biele trpaslíky našli a zisťujú, prečo jedna kategória hviezd starne pomalšie, ako druhá.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre