Bezpečnostní analytici boli schopní pomocou 3D masky oklamať technológiu rozpoznávania tváre a to aj v priestoroch letiska

Test bezpečnostnej firmy Kneron odhaľuje viacero bezpečnostných rizík systémov, ktoré využívajú technológiu rozpoznávania tváre.

Dokáže človek zmeniť svoju osobnosť?
Zdroj: Unsplash (tony hernandez)

Výskumníci zo spoločnosti Kneron boli schopní s ľahkosťou oklamať systémy na detekciu tváre. Použili pritom vysokokvalitnú masku, ktorú otestovali na viacerých miestach s  vysokým stupňom zabezpečenia. Skúšali ju v bankách, na hraniciach, letiskách a zistili, že každý, kto by bol schopný podobnú masku vyrobiť by mohol tieto systémy oblbnúť.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Pomocou nej oklamali platobné aplikácie čínskych gigantov Alibaba a WeChat. S niektorými zariadeniami mali dokonca ešte menej práce. Samoobslužný terminál na letisku Schiphol oklamali fotkou tváre na obrazovke telefónu. Maska, ktorú používali, bola skenom tváre človeka, zaregistrovaného v databáze testovaných služieb.

Podotkli, že sa jedná o veľmi detailne vyrobenú masku, čiže je veľmi nepravdepodobné, že by pokus niekto opakoval. Jedná sa však o ohrozenie súkromia. Zaujímavosťou je, že softvér iPhonu X maskou oblbnutý nebol.

„Firmy používajú podpriemerné nástroje na rozpoznanie tváre, ktoré maskujú za umelú inteligenciu. Technológia im umožňuje vyriešiť ich problémy, avšak doteraz neurobili žiadne potrebné vylepšenia. Zvolením jednoduchšej cesty tak zanedbávajú bezpečnosť svojich zákazníkov,“ vyjadril sa riaditeľ spoločnosti Kneron, Albert Liu.

V širšom spektre sa hovorí o spoľahlivosti softvéru na detekciu tváre, ako o veľmi pochybnom. Podobný experiment dokázal oklamať senzory použitím obrázkov z Facebooku. V štúdií MIT z roku 2017 sa zas ukazuje, ako si dokázal Google pomýliť obrázky mačiek s útočnou puškou.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre