TECH

Bezpečnosť internetového pripojenia cez Wi-Fi bude výrazne lepšia. Nový štandard WPA3 je najväčšou zmenou za poslednú dekádu

Wi-Fi zariadenia používajú už viac ako dekádu stále ten istý protokol – WPA2, všetko by sa však malo postupne zmeniť. Od včerajšieho dňa totiž organizácia Wi-Fi Alliance začala certfikovať nový štandard Wi-Fi zabezpečenia pre používateľov a poskytovateľov pripojenia – WPA3.

Nový protokol ponúka radu vylepšení pre zariadenia pripojené cez Wi-Fi. Jednou z tých najvýznamnejších je ochrana proti takzvaným offline útokom, ktoré spočívajú v tom, že potenciály útočník, ktorý sa bude snažiť získať heslo hádaním znova a znova bude po novom limitovaný. Narozdieľ od WPA2 totiž útočníkovi nebude povolené zachytiť dáta z vášho routera, ktoré umožňujú získať prístup k vaším nastaveniam Wi-Fi. Po novom jeden nesprávny pokus spôsobí to, že takto získané dáta budú zbytočné.

Pre koncových používateľov sa však viac menej nič nebude meniť. Prihlasovať sa do siete budú ako doteraz. Ďalší benefit, ktorý prinesie nový protokol je aj v tom, že ak sa pripájate do verejných Wi-Fi sietí tak hackerom bude znemožnené obnovenie vašich údajov.

Wi-Fi Aliance predpokladá, že nový protokol WPA3 bude masovo dostupný v priebehu budúceho roka. Na to, aby ste však mohli využívať nové výhody z WPA3 štandardu tak budete pravdepodobne potrebovať nový router podporujúci tento štandard. Wi-Fi Aliance ďalej dodáva, že aj napriek tomu, že WPA2 štandard hoci bol predstavený ešte v roku 2004 tak aj naďalej bude dostávať pravideľné aktualizácie.

Jednou z ďalších noviniek, ktoré nový štandard prinesie je aj funkcionalita „Easy Connect“. Táto funkcia by mala zjednodušiť pripojenie chytrých zariadení ako sú gadgety a podobne do Wi-Fi siete, ktoré nemajú displeje prostredníctvom smartfónu.

Zdroj: TheVerge, úvodný obrázok: pixabay.com

 

Tagy

Martin Borko

Technológie sú mojou vášňou, o ktorej nie len hovorím, ale aj píšem už nejaký ten piatok. Som zakladateľom portálu Vosveteit.sk (predtým Windowscentrum.sk), ktorý dnes patrí medzi väčšie technologické webstránky s dosahom viac ako 6000 unikátnych čitateľov denne.

Pridaj komentár

Close
Close