Bezpečnosť alebo súkromie? Apple aj naďalej odmieta vytvoriť zadná vrátka vo svojich zariadeniach

Apple aj naďalej odmieta vytvoriť zadné vrátka vo svojich zariadeniach

hacker apple
Zdroj: Vosveteit.sk, pngfuel.com

Kde začína a končí naša ochrana súkromia a slobody? Ide vskutku o legitímnu otázku, na ktorú nemáme ako spoločenstvo ľudí ucelený názor. Nasvedčuje tomu aj prípad, na ktorý poukazuje portál Theverge.com.

„Prelomili sme iPhone, ale nie vďaka Apple“

Portál poukazuje na prelomenie telefónu iPhone, ktoré americkým vyšetrovateľom trvalo mesiace. Dôvodom potreby prelomenia iPhone telefónu však bolo to, že jeho majiteľ bol vyšetrovaný za streľbu na leteckej stanici v Pensacole na Floride z decembra minulého roka, ktorá mala bohužiaľ aj tragické následky.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

„Vďaka skvelej práci FBI – a nie vďaka Apple – sa nám podarilo odomknúť Alshamraniho telefóny,“ uviedol William Barr, ktorý sa potreboval dostať do iPhone smartfónu (Ide o najvyššieho štátneho zástupcu USA). Ďalej hovorí, že „Spoločnosť Apple uviedla, že vyšetrovateľom poskytla údaje iCloud, ktoré mala k dispozícii, a ďalšiu technickú pomoc, čo ale nestačilo na obídenie šifrovania Alshamraniho telefónov. Úrady tak strávili mnoho týždňov pokusmi na to, aby sa dostali do zariadenia…“

William Barra okrem iného počas tlačovej besedy povedal, že nevidí dôvod na to, aby Apple (prípadne iní výrobcovia) postavili svoje výrobky tak, aby mohli polícii pri zaisťovaní dôkazov sprístupniť zariadenie v plnej miere.

Bezpečnosť alebo súkromie?

Dôvodom je, že Apple dlhodobo odmieta vytvárania takzvaných „backdoor“, teda spätných dvierok, ktoré by umožňovali prístup k dátam telefónu. Apple hovorí, že neexistuje tu možnosť vytvorenia spätných dvierok pre „zlých“ aktérov bez toho, aby neohrozili aj bežných zákazníkov, ktorí sa spoliehajú na bezpečnosť svojich dát v smartfónoch. Stanovsko spoločnosti Apple si môžete prečítať nižšie.

„Teroristický útok na príslušníkov ozbrojených síl USA na námornej leteckej stanici v Pensacole na Floride bol ničivým a ohavným činom. Spoločnosť Apple odpovedala na prvé žiadosti FBI o informácie iba niekoľko hodín po útoku 6. decembra 2019 a počas vyšetrovania naďalej podporovala presadzovanie práva. Poskytli sme všetky informácie, ktoré máme k dispozícii, vrátane záloh iCloud, informácií o účtoch a transakčných údajov pre viac účtov. Za tie mesiace sme poskytovali nepretržitú technickú a vyšetrovaciu podporu kanceláriám FBI v Jacksonville, Pensacole a New Yorku.

V tomto a mnohých tisícoch ďalších prípadov pokračujeme v nepretržitej spolupráci s FBI a inými vyšetrovateľmi, ktorí udržiavajú Američanov v bezpečí a postavia zločincov pred súd. Ako hrdá americká spoločnosť považujeme podporu dôležitej práce orgánov činných v trestnom konaní za našu zodpovednosť. Nepravdivé tvrdenia o našej spoločnosti sú len ospravedlnením pre oslabenie šifrovania a ďalších bezpečnostných opatrení, ktoré chránia milióny používateľov a našu národnú bezpečnosť.

Je to preto, že berieme svoju zodpovednosť za národnú bezpečnosť natoľko vážne, že neveríme vo vytvorenie backdoor – zariadenia, ktoré urobí každé zariadenie zraniteľným voči zlým aktérom, ktorí ohrozujú našu národnú bezpečnosť bez toho, aby  sme neznížili ochranu údajov našich ostatných zákazníkov. Nie je nič také ako zadné vrátka len pre dobrých ľudí a Američania si nemusia vyberať medzi oslabením šifrovania a účinným vyšetrovaním.

Zákazníci sa spoliehajú na to, že spoločnosť Apple zaistí bezpečnosť svojich informácií a jedným zo spôsobov, ako to robíme, je použitie silného šifrovania na našich zariadeniach a serveroch. Rovnaký iPhone predávame všade, neuchovávame prístupové kódy zákazníkov a nemáme kapacitu na odomknutie zariadení chránených prístupovým kódom. V dátových centrách používame silnú ochranu hardvéru a softvéru, aby sme zaistili bezpečnosť informácií a zaistili, že v našich systémoch nebudú žiadne zadné vrátka. Všetky tieto praktiky platia rovnako pre naše operácie v každej krajine na svete.“

Ministerstvo spravodlivosti USA v stanovisku, ktoré vydalo v priebehu včerajšieho dňa píše, že vďaka odmoknutiu smartfónu zistili, že Alshamrani spolupracoval s teroristickou skupinou.

Aby sme nadviazali na úvod článku, kde podľa Vás začína a končí naša sloboda a ochrana dát? Na jednej strane súhlasíme, že nejaký backdoor by mal existovať. Aj záchrana jedného života má zmysel. Na druhej strane však treba povedať, že backdoor vystavuje súkromie všetkých ľudí vrátane tých slušných v potenciálne nebezpečenstvo, že informácie v ich zariadeniach budú môcť byť zneužité.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre