TECH

Vedcom sa podarilo prostredníctvom 3D tlačiarne vytlačiť funkčnú batériu. Čaká nás nová doba tlačenia batérií?

Niekoľko rokov dozadu 3D tlač bola pre mnohých neznámym pojmom a pre mnohých aj doteraz je. Posledné roky však všetko pomaly, ale isto menia. Nie je už žiadnou raritou čítať správy o tom, že sa podarilo „vytlačiť“ obývateľný rodinný dom, vytvoriť časti zariadení prostredníctvom tlače a podobne.

Najnovšie sa skupine vedcov podarilo vytvoriť funkčnú batériu pomocou 3D tlače. Dôvodom prečo sa pustili do tohto projektu je to, že v súčasnosti sa jednotlivé zariadenia stále zmenšujú a stávajú sa v mnohých prípadoch aj súčasťou našich doplnkov, napríklad v podobe chytrých hodiniek, rôznych senzorov umiestnených na tele a podobne. Samotné batérie však zaberajú veľa priestoru a majú špecifický tvar, ktorý vplýva na samotnú veľkosť ako aj tvar zariadenia.

Nový výskum publikovaný v ACS Applied Energy Materials ukázal možnosť 3D tlače lítium-iónových batérií. Vedci sa však museli vysporiadať s viacerými nástrahami, jednou z nich bolo to, že polyméry používané v tomto druhu tlače nie sú iónové vodiče. Na to, aby boli batérie vodivé, tím vedený Christopherom Reyesom a Benjaminom Wileym použili roztok elektrolytu a zároveň pridali grafénové a uhlíkové nanorúrky, aby zvýšili vodivosť. Po týchto modifikáciách sa podarilo vytlačiť funkčnú batériu.

Zdroj: engadget.com

Čaká nás však ešte dlhá cesta pred zavedením tejto technológie do praxe

Cieľom tohto výskumu bolo vyvinúť technológiu, ktorá by dokázala prostredníctvom bežnej 3D tlačiarne vytlačiť batériu. Vedcom sa to aj podarilo, avšak má to háčik. Takto vytlačené batérie vydržia fungovať len krátko. V ich prípade sa im podarilo vytlačiť batériu, ktorá bola schopná napájať náramok po dobu zhruba 60 sekúnd.

Tip pre vás  Google sleduje všetky Vaše online nákupy, ten sa však bráni, že ich nevyužíva vo svoj prospech. Na tomto odkaze si ich pozriete

Zdroj: Engadget.com, úvodný obrázok: Pexels.com

 

 

Dostávajte tie najlepšie a najnovšie informácie z VoSveteit.sk

Odoslaním e-mailu súhlasíte s podmienkami ochrany súkromia.

Tagy

Martin Borko

Technológie sú mojou vášňou, o ktorej nie len hovorím, ale aj píšem už nejaký ten piatok. Som zakladateľom portálu Vosveteit.sk (predtým Windowscentrum.sk), ktorý dnes patrí medzi väčšie technologické webstránky s dosahom viac ako 6000 unikátnych čitateľov denne.
Close
Close