AppleBezpečnosťSpravodajstvo

Až vás z toho zamrazí! V App Store si môžete pozrieť, čo všetko o nás technologickí giganti cez aplikácie zbierajú

Nové pravidlá v App Store ukazujú reálny „hlad“ aplikácií po dátach

Súkromie je čoraz omieľanejšou témou, ktorá je pre mnohých používateľov stále dôležitejšou. Nie tak dávno sme vám priniesli tip na aplikáciu Exodus, ktorá je schopnou odhaliť, ku akým kategóriám dát pristupujú mobilné aplikácie. Samotný prístup ku kategóriám dát vyzeral už sám o sebe „strašidelne“, avšak pri pohľade na konkrétne dáta, vám v žilách doslova „zamrzne krv“ .

iOS a nové pravidlá ochrany osobných údajov ukazujú reálny „hlad“ aplikácií po dátach

Najnovšia funkcie spoločnosti Apple v operačnom systéme iOS, ktorá aktívne informuje používateľov o tom, aké dáta vývojári aplikácií zbierajú, bola pod vlnou kritiky mnohých technologických gigantov. Jedným z nich bola aj spoločnosť Facebook. Dôvodom bolo, že Apple svojim používateľom transparente začal ukazovať, aké dáta sú zbierané a dal im možnosť, obmedziť ich zbieranie.  V dôsledku toho sa spoločnosti, vrátane Facebooku, obávali, že to bude mať negatívny vplyv na ich podnikanie – dokonalo personalizované reklamy.

„Veríme, že ide o jednoduchú vec postaviť sa za našich používateľov. Používatelia by mali vedieť, kedy sa ich údaje zhromažďujú a zdieľajú s inými aplikáciami a webmi – a mali by mať možnosť to povoliť alebo nie. Transparentnosť sledovania aplikácií v systéme iOS 14 nevyžaduje, aby Facebook zmenil svoj prístup k sledovaniu používateľov a vytváraniu cielenej reklamy, vyžaduje iba to, aby používateľom dali možnosť voľby.“ písal Apple v dôsledku kritiky spoločnosti Facebook.

Spomínaná funkcia je už najnovšie plne dostupnou naprieč najnovšou verziou iOS a obchodom App Store a je vskutku zaujímavou. Odhaľuje totiž „nekonečné“ zoznamy informácií, ktoré o nás zbierajú technologickí giganti a ďalší vývojári. Skvelým príkladom je sociálna sieť Facebook.

‎Facebook
‎Facebook
Developer: Facebook, Inc.
Price: Free+

Zatiaľ čo náhľad kategórií dát, ku ktorým spoločnosť pristupuje, vyzerá neškodne, tak po rozkliknutí informácií, ku ktorým aplikácie reálne môže pristupovať, mrzne krv v žilách. 

pristup aplikacii k osobnym udajom_app store
Zdroj: App Store (Vosveteit.sk)

Potom, ako rozkliknete možnosť „See Details“, tak sa vám otvorí „nekonečná“ tabuľka s dátami, ku ktorým môže aplikácia Facebook pristupovať.

Ako môžete vyššie vidieť, tak tých dát, ktoré odovzdávame Facebooku, je šialene veľa. Nejde pritom len o Facebook, ktorý je bezpochyby jednou z „najhladnejších“ aplikácií na dáta, ale aj o stovky ďalších, ktorým odovzdávame naše súkromie. Môžeme očakávať, že podobná situácia bude aj na konkurenčnej platforme Android.

Tagy

Martin Borko

Technológie ma fascinujú už niekoľko rokov a to hlavne spotrebná elektronika, ktorá nám dokáže častokrát zjednodušiť každodenné fungovanie. Zároveň však nepohrdnem ani futuristickými technológiami a víziami, o ktorých rád aj píšem.
Close
Close