SpravodajstvoVeda a výskum

Autor knihy Paradox prvého kontaktu varuje pred nebezpečenstvom objavenia mimozemských civilizácií

Nie všetci vo vesmíre musia byť priateľskí, ako si to väčšina ľudí na Zemi predstavuje

Ako postupne prehľadávame časti vesmíru v snahe nájsť mimozemský život, podvedome rátame s tým, že mimozemšťania nevyužijú svoju technológiu na to, aby nám nejakým spôsobom ublížili. Jedná sa o hlavnú myšlienku zbierky esejí, ktorá sa volá Paradox prvého kontaktu. Popisuje proces hľadania mimozemskej inteligencie.

Môžeme brať do úvahy pozitívnejšiu myšlienku, že by sa ľudstvu podarilo nájsť benevolentnú civilizáciu medzi hviezdami, ktorá by sa s nami podelila o svoje mnohé vedomosti a dala nám vedieť, že vo vesmíre nie sme sami. Jedná sa o morálne čistú formu pokročilej civilizácie.

Na druhú stranu sa môžeme stretnúť s civilizáciami, ktoré dávajú do popredia svoje vlastné záujmy. V knihe sa píše, že aj naprieč našou históriou sme postupovali k čoraz morálnejším a mierovejším rozhodnutiam, no zobrať tento zvyk a preniesť ho do budúcnosti by bolo nebezpečné.

„Verím, že práve naša cesta k mieru a porozumeniu poháňa ľudský optimizmus, v téme technologicky vyspelých civilizácií,“ vyjadril sa riaditeľ inštitútu pre budúcnosť ľudstva na Oxforde.

Neľahká úloha

V knihe sa uvádza aj niekoľko ďalších faktorov, v čom je hľadanie života zložité. Vesmír je obrovským miestom a hoci rádiové vlny, ktoré sme do vesmíru vyslali, cestujú rýchlosťou svetla, podarilo sa im dostať sa len 100 svetelných rokov od Zeme.

Ďalší predpoklad, ktorý ako ľudstvo máme je ten, že sa spoliehame na poznanie inteligencie v prípade, že by sme na ňu narazili. Pravdou je, že mimozemský život môže byť natoľko zvláštny, že ho nedokážeme vôbec vnímať.

Jedna zo špekulácií hovorí o tom, že mimozemšťania by sa mohli v prítomnosti nachádzať na Zemi a my o tom nevieme. Paradox prvého kontaktu nás núti premýšľať nad možnosťami a interpretáciami výsledkov zo sond, určených na hľadanie mimozemského života.

„Hviezdy tam hore sú ako zrkadlo, keď sa na ne pozeráme. Pozrime sa lepšie a uvidíme náš vlastný odraz. Pozorovaním toho odrazu sa môžeme naučiť niečo sami o sebe,“ napísal autor knihy, Keith Cooper.

Mohlo by Vás zaujímať

Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close