TECHNOLÓGIE

Austrálska vláda sa bojí čínskych vplyvov. Spoločnostiam Huawei a ZTE zakázala dodávanie technológií pre novú 5G sieť

Austrália nečakane zakázala výrobcom čínskych telekomunikačných zariadení dodávanie ich technológií operátorom. Vláda sa totižto obáva potencionálnych čínskych vplyvov, ktoré by mohli ohroziť budúcnosť celej 5G infraštruktúry, ktorá bude už čoskoro súčasťou nášho bežného života.

Huawei a ZTE patria medzi svetových lídrov

Austrálska vláda vo svojom vyhlásení neoznačila konkrétne spoločnosti, no celý svet vie, že najpokročilejšími spoločnosťami v odvetví 5G telekomunikačných technológií sú práve dve čínske spoločnosti, konkrétne Huawei a ZTE. 5G mobilná sieť bude podľa vlády už čoskoro súčasťou nášho života a to v naozaj každom odvetví. Bude používaná najmä v priemyselných a bezpečnostných systémoch. Potencionálne riziko zneužitia siete je v týchto oblastiach príliš vysoká a austrálska vláda považuje za neprijateľné, aby sa na výstavbe siete podieľali „určití“ dodávatelia.

Nová 5G sieť otvorí doteraz neprebádané možnosti

Budúca 5G mobilná sieť umožní operátorom presunúť niektoré funkcie zo samotného jadra na jej okraj, vďaka čomu sa zníži latencia siete a umožní sa používanie Priemyselného internetu vecí (IIoT), prepojenie automobilov v reálnom čase, alebo dokonca aj môže byť využitá aj na robotické chirurgické zákroky. Práve presunutie niektorých procesov na okraj siete zvyšuje riziko hrozieb, pretože momentálne bezpečnostné opatrenia nebudú v takýchto prípadoch dostatočne efektívne.

Spoločnosť Huawei sa vyjadrila iba prostredníctvom Twitteru

„Vláda nás informovala o tom, že spoločnostiam Huawei a ZTE bolo zakázané poskytovať 5G technológie v Austrálii, „ napísala spoločnosť Huawei prostredníctvom sociálnej siete Twitter. „Pre spotrebiteľov to je obrovské sklamanie. Spoločnosť Huawei je v oblasti 5G technológií svetovým lídrom a bezpečne dodáva bezdrôtové technológie v Austrálii už takmer 15 rokov. „

Spoločnosť ZTE zatiaľ žiadne oficiálne stanovisko neuviedla.

Zdroj: techradar.com, úvodný obrázok (cnbc.com)

Prihláste sa do odberu tých najnovších informácií a správ z portálu VoSveteIt.sk

Odoslaním e-mailu dávate súhlas s podmienkami ochrany súkromia. Nezabudnite odber potvrdiť ešte v e-maile, ktorý Vám bude doručený

Mohlo by Vás zaujímať

Tagy
Close
Close