SpravodajstvoVeda a výskumVesmír

Astronómovia zaznamenali úkaz, ktorý nemá vo vesmíre obdobu: Čierna dera si vymenila magnetické póly

Pred niekoľkými rokmi satelity zaznamenali jasný záblesk, prichádzajúci zo vzdialenej galaxie. Dnes už má svoje vysvetlenie.

236-miliónov svetelných rokov od nás sa udialo niečo, čo astronómovia doteraz nemali šancu pozorovať. V jadre vzdialenej galaxie došlo k výraznému úniku energie. Predpokladá sa, že vinníkom je doteraz nepozorovaný jav označujúci sa ako zvrat magnetického poľa. Ide o zmenu magnetického poľa, presnejšie výmenu severného a južného magnetického pólu objektu, píše portál IFL Science.

Tým objektom je supermasívna čierna diera ležiaca v srdci pozorovanej galaxie 1ES 1927+654. Nezvyčajný záblesk žiarenia si všimol automatizovaný vedecký nástroj na pozorovanie supernov. Zvláštne dianie v jadre galaxie si všimol systém ešte v roku 2018, kedy nastalo zvýšenie jasu o stonásobok, oproti bežným hodnotám.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Krátko na to sa na galaxiu 1ES 1927+654 pozrel aj satelit americkej NASA, Swift. Ten si všimol približne 12-násobne vyššie úrovne ultrafialového žiarenia, než sa predpokladalo. Toto žiarenie ustupovalo, čo bolo pre vedcov jasným signálom, že zmeškali vrchol tohto úkazu. V júni 2018 sa do jadra galaxie pozreli opäť a tentokrát sa zaradila medzi tie najzaujímavejšie kozmické objekty, pretože vedci neznamenali žiadne röntgenové žiarenie.

Galaxia sa radila k malej hŕstke objektov, ktoré sa správali podobne, no zmiznutie röntgenových emisií, zatiaľ čo iné druhy žiarenia silneli, nebolo nikdy predtým pozorované. V jadre takmer všetkých galaxií leží supermasívna čierna diera obklopená množstvom horúcej hmoty. Práve vďaka horúcim časticiam vyžarujú čierne diery množstvo röntgenového žiarenia.

Výmena magnetických pólov

Okolo supermasívnych čiernych dier sa nachádza korona, ktorú držia na mieste magnetické polia. Spočiatku si astronómovia mysleli, že za zvláštne emisie mohla hviezda, ktorá sa dostala príliš blízko a čierna diera ju roztrhla na kusy, no jedna teória ponúka o niečo lepšie vysvetlenie. Astronómovia predpokladajú, že sa magnetické polia supermasívnej čiernej diery mohli vymeniť.

„Zvrat magnetického poľa je dej, počas ktorého si južný a severný pól vymenia miesta. Magnetické pole okolo čiernej diery sa na kraji akrečného disku oslabí, čo vedie k zvýšeniu teplôt a nárastu jasu vo viditeľnom a ultrafialovom spektre,“ vyjadril sa Mitchell Begelman, z University of Colorado Boulder.

Zvrat magnetického poľa sa udial aj u nás na Zemi a to hneď niekoľkokrát. Predpokladá sa, že za posledných 83-miliónov rokov sa polarita nášho magnetického poľa obrátila približne 183-krát. Magnetické pole Zeme sa teda počas evolúcie planéty menilo medzi normálnou polaritou, ktorú máme dnes a obrátenou polaritou.

Nie je presne známe, koľko trvá zvrat magnetického poľa. Odborníci sa ale domnievajú, že celý proces prehodenia magnetických pólov našej planéty trvá približne 7-tisíc rokov. Proces zvratu magnetického poľa Zeme bol v kontexte našej planéty známym dejom, no teraz majú astronómovia dôkaz, že môže prebiehať aj na iných kozmických objektoch.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close