Astronómovia zachytili hviezdu, ktorá prežila stretnutie s čiernou dierou, nič dobré ju však nečaká

Fascinujúci stret dokázal hviezdu zmeniť na nepoznanie

čierna diera
Zdroj: NASA

Keď čierna diera pohlcuje obrovské množstvo hmoty, vydáva obrovské množstvo röntgenového žiarenia. Je to zapríčinené materiálom, ktorý sa zahreje na vysoké teploty a následne je pohltený čiernou dierou. Tieto záblesky sú tak jasné, že ich môžeme pozorovať aj zo Zeme, píše portál Science Alert.

V roku 2019 bol však objavený fenomén, ktorý sa vymyká bežnému správaniu čiernych dier. Vedci zachytili supermasívnu čiernu dieru, ktorá tieto záblesky vydávala so zarážajúcou pravidelnosťou. Táto čierna diera sa nachádza v jadre galaxie, vzdialenej 250-miliónov svetelných rokov a záblesky od nej mohli astronómovia pozorovať každých 9 hodín.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Príčinu tohto netradičného správania objavil astronóm Andrew King. Tvrdí, že bolo spôsobené hviezdou, ktorá dokázala stretnutie s čiernou dierou prežiť. Hviezda má byť uväznená na obežnej dráhe, nebezpečne blízko k čiernej diere a jedno obehnutie jej trvá 9 hodín. Ide o pozoruhodný objav, no aj napriek tomu hviezda svojmu osudu neunikne.

„V najbližšom bode obežnej dráhy sa hviezda nachádza vo vzdialenosti, ktorá sa rovná 15-násobku priemeru horizontu udalostí. V tejto vzdialenosti čierna diera vytrhne plyny z hviezdy, ktoré vytvoria akrečný disk okolo čiernej diery. Tento proces produkuje röntgenové záblesky, ktoré vieme pozorovať zo Zeme,“ hovorí King.

Fascinujúci stret

Podľa Kingovho modelu sa do blízkosti čiernej diery dostal červený obor, posledné vývojové štádium hviezd, akou je aj naše Slnko. Čierna diera vysala vonkajšie vrstvy Červeného obra, čím urýchlila jeho premenu na bieleho trpaslíka (pozn. redakcie: mŕtve jadro hviezdy).  Biely trpaslík sa však už nedokázal vymaniť z gravitačného zovretia čiernej diery, ktorá pokračovala v pohlcovaní jeho hmoty.

Hviezda s najväčšou pravdepodobnosťou ostane na obežnej dráhe a nasledujúcu miliardu rokov bude kŕmiť čiernu dieru, okolo ktorej obieha. Postupom času bude strácať svoju hmotu a King nevylučuje ani možnosť, že by sa jedného dňa mohla zmeniť na plynného obra (pozn. redakcie: planéty ako napríklad Jupiter). King zároveň dodáva, že ide o udalosť, ktorá sa bude dať pozorovať len veľmi krátku dobu, približne 2-tisíc rokov.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre