Astronómovia upozorňujú na narastajúci problém, ktorý im zhoršuje podmienky na prácu

Vedecká komunita žiada zavedenie regulácií, ktoré by kontrolovali satelity na oblohe

Satelity
Zdroj: YouTube.com/ViralVideosLab

Dnes je doba satelitových megakonštelácií, ktoré sa v nasledujúcich rokoch rozrastú o stovky, možno tisíce kusov. Astronómovia sa obávajú, že veľké množstvo satelitov na obežnej dráhe Zeme, ovplyvní vývoj vesmírneho priemyslu. Píše o tom portál New York Times.

Najväčšiu pozornosť mala donedávna spoločnosť SpaceX, so svojimi satelitmi Starlink. Teraz je to spoločnosť Amazon. Minulý mesiac im federálna komisia pre komunikáciu schválila spustenie projektu Kuiper. Rovnako ako Starlink, aj Kuiper prinesie vysokorýchlostný internet používateľom na celom svete.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Kuiperova konštelácia bude obsahovať presne  3 236 satelitov. V súčasnosti obieha okolo Zeme až 2 600 satelitov. Zatiaľ však má projekt Amazonu od štartu ďaleko. Na druhú stranu SpaceX minulý piatok, 7. augusta, odštartoval ďalších 57 satelitov. V konečnej fáze by mali na obežnú dráhu dostať 12-tisíc, alebo viac, satelitov. Dokonca aj spoločnosť Facebook rozmýšľa o projekte satelitných konštelácií.

Rapídny nárast satelitov na obežnej dráhe, prinútil astronómov brániť sa. Už teraz sú satelity Starlink známe tým, že ničia astronomické fotografie jasnými pásmi. Boja sa nedostatku regulácií, ktoré by dokázali obmedziť to, ako budú satelity v budúcnosti fungovať.

„Momentálne neexistujú žiadne obmedzenia, ktoré by kontrolovali fungovanie satelitných konštelácií na obežnej dráhe. Príde mi to tak, ako keby nám po oblohe lietalo množstvo lietadiel a mi nemali riadiace veže, ktoré by ich kontrolovali,“ hovorí astronómka Michele Bannister, z univerzity v Canterbury na Novom Zélande.

Ruchy na oblohe

Prvá skupina satelitov Starlink odštartovala v máji 2019. Odvtedy sa ozvalo viacero astronómov, ktorí sa sťažovali na odrazené slnečné svetlo, ktoré kazilo výsledky ich pozorovaní. Ukázalo sa, že kým satelity smerujú na svoju plánovanú obežnú dráhu, sú v perfektnej polohe na to, aby odrážali svetlo pri východe a západe Slnka.

„Väčšina pozorovaní, ktoré vykonávame z povrchu Zeme začína po súmraku. S meraniami začíname aj keď nie je obloha úplne tmavá. Väčšinou ale ide o pozorovania v infračervenom spektre,“ hovorí Julien H. Girard, zo Space Telescope Science Institute v Baltimore.

Satelity
Zdroj: National Optical-Infrared Astronomy Research Laboratory/CTIO/AURA/DELVE

Tvrdí, že narastajúci počet satelitov môže spôsobovať výrazné problémy pre širokouhlé observatória, ktoré pozorujú veľkú časť oblohy naraz.

„Netvrdím, že vedecká komunita nebude schopná v budúcnosti pracovať, avšak satelitné konštelácie budú pre ňu veľkou záťažou,“ dodáva Girard.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre