SpravodajstvoVeda a výskum

Astronómovia tvrdia, že prišla „éra čiernych dier“

Čo to pre nás znamená?

Prvá kolízia čiernych dier bola zaznamenaná v roku 2015 a vtedy išlo o míľový krok v astronómii. Vedci pozorovali udalosť pomocou gravitačných vĺn, ktoré im ukázali nový pohľad na vesmír. Už od začiatku ale vedeli, že prvý objav ešte nič neznamená. Po ňom prišlo množstvo ďalších, ktoré priniesli obrovské množstvo informácií, píše portál The Atlantic.

„Prvé pozorovanie bolo fascinujúce, avšak nemôžete robiť vedu len z jedným zdrojom,“ tvrdí Vicky Kalogera, astrofyzička z Northwestern University.

Kalogera zároveň tvrdí, že sa dostávajú do novej éry pozorovania čiernych dier. Rapídne totiž vzrástol počet čiernych dier, ktoré môžu pozorovať. Vedci vytvorili katalóg, v ktorom môžete nájsť zrážky čiernych dier. Je to jav, kedy sa dve čierne diery obiehajú a nakoniec sa zlúčia do jednej, väčšej čiernej diery. Tento katalóg zväčšil počet dát o zlučovaniach čiernych dier o štvornásobok. Momentálne môžu vedci skúmať okolo 50 prípadov zlučovania čiernych dier. V nasledujúcich mesiacoch pribudnú desiatky ďalších a v priebehu niekoľkých rokov možno hovoriť o stovkách nových prípadov.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

„Astrofyziku čiernych dier výrazne zjednodušil objav gravitačných vĺn. Vďaka nim sa môžeme začať pýtať úplne iné otázky,“ tvrdí Kalogera.

Kde môžu čierne diery vzniknúť?

Vedci sa začínajú pýtať, ako čierne diery vznikajú a prečo vlastne dochádza k ich zlučovaniu. Tvrdia, že odpoveď by ich mohla priniesť až k vývoju samotného vesmíru, od veľkého tresku, po vznik hviezd a galaxií. Momentálne vedú dve teórie, popisujúce vznik čiernych dier.

Tou prvou je, že väčšina čiernych dier vzniká v hviezdokopách. Sú to regióny, v ktorých je hustota miliónkrát väčšia, než na okrajoch našej galaxie. Keď vybuchne masívna hviezda, po sebe nechá čiernu dieru, ktorá sa prepadne doprostred hviezdokopy. Stred hviezdokopy sa čoskoro zaplní čiernymi dierami, ktoré okolo seba „tancujú“ vplyvom ich gravitácie.

Druhá teória tvrdí, že páry čiernych dier vznikajú ako páry hviezd v dezolátnych častiach galaxie. Na konci ich chaotického života explodujú a zanechajú po sebe izolovaný pár čiernych dier. Vo vedeckej komunite sa stále vedie živá debata o tom, ktorá z týchto teórii môže byť správna. Najnovšie pozorovania sa však dostali k záveru, že aj prvá teória aj druhá teória je pravdepodobná a že vo vesmíre ich môžeme pozorovať v takmer rovnakom pomere.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close