SpravodajstvoVeda a výskum

Astronómovia sú na stope vzniku rýchlych rádiových signálov

Ich pôvodom nám môže veľa napovedať

Zvláštne signály z hlbín kozmu, nazývajúce sa rýchle rádiové signály, pre vedcov ostávajú aj naďalej záhadou, čo by sa však mohlo v budúcnosti aspoň čiastočne zmeniť. Odhalenie ich pôvodu odkiaľ pochádzajú,  by nám mohlo prezradiť viac informácií o týchto rýchlych rádiových signálov.

Väčšina z nich zablikne len raz. Ide o veľké množstvo rádiových dát, ktoré príde zdanlivo odnikiaľ a trvá nanajvýš niekoľko milisekúnd. Rýchle rádiové signály sa nedajú predpovedať a kvôli ich krátkej dobe trvania sa neuveriteľne ťažko určuje ich zdroj. Téme sa venuje portál Science Alert.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Rýchle rádiové signály patria k najväčšej záhade vesmíru. Vedcom sa podarilo odhaliť dôležitú stopu

Zachytiť ich je to síce ťažká úloha, no nie nemožná. Ani nie pred rokom sa astronómom podarilo po prvýkrát tento signál vystopovať do jeho domovskej galaxie. Odvtedy technika pokročila a vystopovali tri ďalšie. Pomocou nich získali kľúč k pochopeniu toho, čo sú rýchle rádiové signály zač.

„Je to trochu ako keď máte videohovor s kolegami. Dokážete vidieť časti ich domu a môžete nazrieť do ich života. Presne tak je to aj s rýchlymi rádiovými signálmi. Keď sa pozrieme do galaxií, odkiaľ rýchle rádiové signály vyšli, lepšie chápeme ich počiatky,“ hovorí astrofyzik Shivani Bhandari z Austrálie.

Neznámy pôvod

Rýchle rádiové signály boli objavené v roku 2007 a odvtedy sa astronómovia po celom svete snažia prísť na to, čo ich môže vytvárať. Kandidátov majú viacero a medzi nich patria napríklad neutrónové hviezdy, čierne diery, pulzary, implodujúce pulzary, či magnetary. Dlho sa predpokladalo, že signály môžu vysielať aj mimozemšťania, no momentálne je toto tvrdenie viac ako nepravdepodobné.

rýchle rádiové signály
Zdroj: Bhandari et al., ApJL, 2020

Väčšina rýchlych rádiových signálov je jednorazová záležitosť, no pár sa ich opakovalo. Opakovanie signálu umožnilo vedcom lokalizovať galaxiu, z ktorej prišiel. Dva signály boli vystopované vďaka ich opakovaniu a prišli z diametrálne odlišných galaxií. Jediná spoločná vec bola, že prišli z regiónu, kde vznikali nové hviezdy.

Pre vedcov je dôležité zistiť, z akého prostredia prišli. Väčšina signálov totiž prišla z galaxií, ktoré sú miliardy svetelných rokov vzdialené. V tomto prípade nemožno určiť presnú hviezdu, od ktorej signál prišiel. Dva signály sa vedcom podarilo identifikovať. Prostredie nám napovie veľa o pôvode týchto rádiových signálov. Či už prišli z oblasti blízko čiernej diery, alebo z mŕtvych galaxií. Doterajšie výskumy naznačujú, že rýchle rádiové signály prichádzajú z galaxií, podobných Mliečnej dráhe.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close