Astronómovia spozorovali drobný mesiac na okraji Slnečnej sústavy, ktorý považujú za „časovú kapsulu“

Trans-Neptúnske objekty sa od vzniku slnečnej sústavy veľmi nezmenili

planeta mesiac fotografia astronomy-3304881_1280
Zdroj: pixabay.com (Paleyderfal)

Vo vzdialených kútoch našej Slnečnej sústavy sa stávajú malé objekty čoraz ťažšie viditeľnými. Hovoríme o oblasti Kuiperovho pásu, mieste kde sa nachádza aj Pluto.

Pravidlo, ktoré používajú vedci je, že ak viete kde sa niečo nachádza, existuje možnosť počkať si, keď ten objekt prejde popred vzdialenú hviezdu. Ide o techniku, ktorá sa nazýva okulácia a vedci ju používajú pri štúdii mnohých trans-Neptúnskych objektov. Na tému upozorňuje portál Science Alert.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Rovnakú metódu použili aj v roku 2018, aby študovali objekt, ktorý pozorovali takmer dve dekády. Popri tom sa im ale podarilo objaviť niečo nečakané. Ide o mesiac, ktorý obieha okolo pozorovaného telesa. Objekt, ktorý vedci pozorovali je pravdepodobne trpasličia planéta (84522) 2002 TC302. Objavená bola v roku 2002.

mesiac na okraji slnecnej sustavy planéty (84522) 2002 TC302
Zdroj: 2002 TC302 imaged in 2005. (Michael Brown/Caltech/Hubble Space Telescope)

Medzi rokom 2000 a 2018 astronómovia vykonali približne 126 pozorovaní planéty, pomocou rôznych vlnových dĺžok. Následne pomocou dát kalkulovali obežnú dráhu, veľkosť a farbu trpasličej planéty. Zistili, že v priemere má okolo 584 km a jej obežná dráha trvá 417 rokov.

V roku 2018, keď malo dôjsť k okulácii, na trpasličiu planétu sa upieralo mnoho teleskopov. Išlo o najpresnejšie pozorovanie trans-Neptúnskeho objektu, aký bol vykonaný a počas neho sa podarilo bližšie charakterizovať trpasličiu planétu. Zistili, že jej veľkosť je 500 km a má okolo seba mesiac, ktorý má v priemere 200 km. Mesiac sa od trpasličej planéty nachádza vo vzdialenosti len 2-tisíc km, čo je na vesmírne pomery extrémne blízko.

„Časová kapsula“

Mesiac sa nachádza v takej blízkosti, že je takmer nemožné pozorovať ho samostatne. Dokonca ani snímky z Hubblovho vesmírneho ďalekohľadu ho nedokázali rozpoznať. Ak sa potvrdí existencia mesiaca okolo trpasličej planéty, znamenalo by to možnosť dozvedieť sa niečo o rannej Slnečnej sústave. Trans-Neptúnske objekty sa totižto od vzniku sústavy veľmi nezmenili a vedci ich považujú za „časové kapsule“.  

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre