SpravodajstvoVeda a výskum

Astronómovia pravdepodobne po prvýkrát v histórii zachytili rádiový signál z inej planéty. O čo ide?

Ide o binárnu sústavu Tau Boötis, ktorá sa od nás nachádza 51 svetelných rokov

Najúspešnejšou metódou, ktorá pomáha astronómom objaviť nové planéty v našej galaxii je takzvaná tranzitná metóda. Pri nej sa vedci spoliehajú na pokles v žiarivosti hviezdy v momente, keď popred ňu prejde planéta, píše portál Science Alert.

Astronómom sa však podaril prelomový objav. Po prvýkrát v našej histórii sa im podarilo zachytiť rádiový signál, prichádzajúci z inej planéty. Tím astronómov totiž skúmal pomocou rádiového teleskopu LOFAR (pozn. redakcie: Low Frequency Array Radiotelescope) tri sústavy, a to 55 Cancri, Upsilon Andromedae a Tau Boötis.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Len jedna z nich, sústava Tau Boötis, vysielala frekvencie o veľkosti 14-21 MHz. V tomto prípade však nejde o mimozemšťanov, ale solárny vietor, ktorý naráža na magnetické pole planéty. V tej chvíli dochádza ku zmene rýchlosti a tá sa vyvoláva zmeny v rádiových emisiách. U nás na Zemi sa deje to isté, naše magnetické pole znie ako „spev mimozemských vtákov.“

Neoverený signál

Planéta v sústave Tau Boötis bola objavená v roku 1996 a nachádza sa od nás 51 svetelných rokov. Vedci tvrdia, že vďaka sile rádiového signálu môžu odhadnúť silu magnetického poľa vzdialenej planéty. Tá by sa mala pohybovať od 5 do 11 gaussov. Pre porovnanie, naša Zem má silu magnetického poľa od 4 do 13 gaussov.

Pozorovania však odhalili vedcom oveľa viac. Exoplanéta by mohla mať jadro z kovového vodíka. Zároveň však dodávajú, že tento konkrétny prípad by zapadal do predchádzajúcich odhadov. Lenže prečo je magnetické pole planéty tak dôležité? Dokáže totiž chrániť atmosféry planét pred solárnym vetrom, kozmickými lúčmi a zabrániť atmosfére, aby sa vyparila do okolitého vesmíru.

„Pozorovanie rádiových emisií, ktoré pochádzajú z polárnych žiar vzdialených exoplanét, je najlepší spôsob, ako dokážeme odhaliť ich magnetické polia,“ tvrdí autor štúdie Jake Turner.

Signál, ktorý vedci zachytili zo sústavy Tau Boötis je slabý a musí byť ešte overený inými rádiovými teleskopmi. Momentálne existuje aj možnosť, že rádiové signály neprichádzali z magnetického poľa planéty, ale priamo zo solárnych vetrov.  

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close