Astronómovia pozorovali planétu, ktorá je ešte „v plienkach“: Môže byť pre nás cenným zdrojom informácií!

Na pozorovanie planéty museli vedci využiť dva najväčšie teleskopy na Zemi.

Vedci pozorovali jednu z najmladších planét vo vesmíre
Zdroj: Subaru Telescope

Astronómovia už objavili viac ako 4-tisíc planét  nachádzajúcich sa mimo našej sústavy. Posledný objav vedcov z Havajskej univerzity však môže zmeniť chápanie toho, ako planéty vznikajú, píše portál SciTech Daily.

Podarilo sa im totiž objaviť jednu z najmladších planét, aké sme kedy pozorovali. Označuje sa ako 2M0437b a vznikla relatívne nedávno. Čo je možno fascinujúcejšie je fakt, že ju môžu pozorovať priamo. Objav planéty „v plienkach“ nám pomáha nielen pochopiť, ako planéty vznikajú, ale aj ako sa časom vyvíjajú a formujú. Navyše sa môžeme dozvedieť niečo aj o tom, ako vznikala naša sústava.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

„Analýzou svetla z planéty môžeme odhaliť jej kompozíciu, ale aj niečo o tom, ako a kde vznikla,“ vyjadril sa autor novej práce, publikovanej v Monthly Notices of the Royal Astronomical Society, Eric Gaidos.

Astronómovia odhadujú, že je planéta niekoľkokrát väčšia ako Jupiter, a vznikla len pred niekoľkými miliónmi rokov, čo je vzhľadom na kozmickú škálu naozaj krátka doba. Pre porovnanie, naša Slnečná sústava má 4.5-miliárd rokov.

Planéta tesne po jej vzniku

Zaujímavosťou je, že planéta je stále horúca od svojho vzniku. Planéty vznikajú z protoplanetárneho disku, žeravého prstenca plynu a prachu, ktorý sa nachádza okolo mladej hviezdy. Zrod planéty sa začína nabalením niekoľkých zrniek prachu a postupne zárodok planéty nabaľuje čoraz viac hmoty.

Planéta a jej materská hviezda ležia v regióne, kde vzniká veľa nových hviezd. Tento región sa označuje ako molekulárny oblak býka. Zároveň sa odhaduje, že sa planéta nachádza na oveľa väčšej obežnej dráhe, než planéty našej sústavy. Vzdialenosť planéty od hviezdy môže byť približne 100 astronomických jednotiek (pozn. redakcie: Astronomická jednotka je vzdialenosť Zeme od Slnka).

Planéta 2M0437b bola po prvýkrát pozorovaná v roku 2018 a po dobu niekoľkých nasledujúcich rokov bol objekt starostlivo pozorovaný. Cieľom vedcov bolo sledovať pozíciu planéty a potvrdiť, že ide naozaj o planétu, obiehajúcu okolo hviezdy a nie o vzdialenejší objekt. Trvalo tri roky, kým to dokázali astronómovia potvrdiť.

„Na to, aby sme dokázali existenciu tejto planéty potvrdiť, sme potrebovali dva najväčšie teleskopy na svete,“ vyjadril sa spoluautor štúdie, Michael Liu.

Nasledovať budú ďalšie pozorovania. Do výskumu sa zapojí Hubblov vesmírny ďalekohľad, ale aj nadchádzajúci vesmírny teleskop Jamesa Webba. Práve teleskopy novej generácie môžu astronómom pomôcť odhaliť ďalšie detaily o planéte. Tím dúfa, že sa im podarí analyzovať plyny, ktoré sa nachádzajú v atmosfére planéty, ale aj to, či má planéta okolo seba disk hmoty, z ktorého vznikne mesiac.

Hviezda, okolo ktorej planéta obieha, sa nedá pozorovať voľným okom. Pred úsvitom sa však sústava nachádza takmer presne nad Havajom, severne od hviezdy Aldebaran a na východ od hviezdokopy Plejády.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre